Haber

ABD, Oklahoma’da Patriot kullanmak için Ukraynalı askerleri eğitecek

ABD, yeterli askeri yardım sağlamayarak yaklaşık bir yıldır devam eden Ukrayna-Rusya savaşını kontrollü bir şekilde uzatıyor. Son olarak Ukrayna askerlerinin ABD’de Patriot hava savunma sistemleri eğitimi alacağı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı ( PentagonSözcü Tuğgeneral Patrick Ryder, yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta Oklahoma eyaletindeki Fort Sill Üssü’nde 90 ila 100 Ukrayna askerinin Patriot hava savunma sistemleri için eğitime başlayacağını söyledi.

“UKRAYNA’NIN HAVA SAVUNMA BECERİLERİNE KATKIDA BULUNMAK İÇİN”

Eğitimlerin birkaç ay daha devam edeceğini vurgulayan Ryder, ” Patriot fırlatıldıktan sonra Ukrayna’nın hava savunma yeteneklerine katkıda bulunacak ve Ukrayna halkının Rusya’nın devam eden hava saldırılarına karşı kendilerini savunması için başka bir yetenek sağlayacaktır.” sözlerini kullandı.

Ryder, Avrupa’daki Ukrayna taburlarına yönelik daha önce duyurulan birleşik silah eğitim programının önümüzdeki hafta başında başlayacağını belirterek, Almanya’nın Ukrayna’ya göndermeyi taahhüt ettiği Patriot sistemi ile ilgili eğitimden henüz haberinin olmadığını söyledi.

ABD 21 Aralık’ta, Almanya ise 5 Ocak’ta Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi vereceğini duyurdu.

haberbuldan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu