Haber

ABD Senatosu da F-16 satışı nedeniyle krize girdi! Yılan hikayesinde son durum

Türkiye, Ege hava sahasındaki üstünlüğünü korumaya devam etmek ve Hava Kuvvetleri envanterini genişletmek amacıyla ABD’den F-35 satın almak istiyordu. 5’inci nesil savaş uçağı alarak filosunu güçlü tutmak istiyordu ama ABD işleri daha da kötüleştirdi. İşte ABD F-16 satışlarına ilişkin detaylar…

ABD Senatosu da F-16 satışı nedeniyle krize girdi! Yılan hikayesinde son durum

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon, 26 Ocak 2024’te bir yasa tasarısı hazırladı. Buna göre F-35’ler Türkiye’ye satılmayacak. Ancak Türkiye’ye 40 adet F-16 Viper Block 70, F-110 savaş uçağı motoru ve çeşitli mühimmat içeren bir paket satılacak. Tasarı ABD Kongresi’nin onayına sunuldu. Ancak bu sefer farklı bir sorun var.

10 Şubat 2024 tarihine kadar kongrede aksi yönde karar alınamaması durumunda bu satış süreci gerçekleşecek ve 40 adet F-16 Viper Block-70’in yanı sıra MMU KAAN için F-110 uçak motorları ve çeşitli F-16 mühimmatları satılacak. Türkiye’ye mi.

Türk helikopterleri Nijerya’da! T-129 ATAK’lar göreve başladı

Ancak kongrede onay bekleyen yasa tasarısı hakkında farklı görüşler hakim. ABD’li Senatör Rand Paul, Türkiye’nin F-16 Viper Block 70 alımına karşı bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda, Türkiye’nin güçlü F-16 filosunun ABD’nin güvenliğini tehdit ettiği yönünde ifadeler yer alıyordu.

Bu tasarı kongrede oybirliğiyle desteklenmezse satışla ilgili başka bir sorun yaşanmayacak. Her şey yolunda giderse Kongre’nin satışı 10 Şubat’a kadar onaylaması bekleniyor. Türkiye’nin satın alacağı F-16 Viper Block 70 uçağının özelliklerini incelemek için tıklayın.

Peki F-16 Viper Block 70’i satın almaya ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu