Haber

ABD: “Türkiye bizim için değerli bir müttefiktir”

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk hükümetiyle yakın bağları bulunduğunu belirterek, “Türkiye bizim için değerli bir müttefiktir” dedi. Bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın toplantısında, “Türk şirketlerine yönelik yaptırımların İsveç’in NATO üyelik sürecini etkileyeceğinden endişe duymuyor musunuz?” Soruyu yanıtladı.

Miller, “Hayır, herhangi bir etkisi olacağını düşünmüyoruz” dedi. o cevapladı.

“Türk hükümetiyle yapıcı ve yakın ilişkilerimiz var. Türkiye bizim için değerli bir müttefiktir.” Miller, açıklamasında ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü hatırlattı.

Miller, Türk şirketlerine yönelik yaptırımların İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili olmadığını, ABD’nin söz konusu üyeliğe verdiği değeri Türkiye’ye aktardığını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş açma kapasitesini zayıflatmak amacıyla Rus elitlerini, Rusya’nın sanayi tabanını, finans kurumlarını ve teknoloji tedarikçilerini hedef aldığı açıklandı.

Açıklamada, OFAC’ın 100’e yakın yaptırım uyguladığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da 70’den fazla kişiyi yaptırım listesine eklediği belirtildi.

Yaptırımlar listesine Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasına dayanak olan Türkiye merkezli 3 şirket ve bir Türk vatandaşının da dahil olduğu belirtildi.

dereli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu