Haber

ABD’deki Türk toplumu depremzedeler için 431 bin dolar bağışladı

Kurbanlar için ABD’de ortak yayın yapıldı.

Ülkedeki Türk-Amerikan toplumu, yayın aracılığıyla deprem bölgesine bağışta bulundu.

Türkevi’nin New York’taki ortak yayınına Türkiye’nin ABD’deki diplomatik misyonunun temsilcileri, ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve Türk Amerikan toplumunun önde gelen isimleri ve vatandaşları katıldı.

“İnşallah bir çok vatandaşımızın derdine derman olursunuz”

Melike Ayan ve Volkan Kırmızılıoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı ortak canlı yayın, Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) sosyal medya platformları ve internet haber portalı American Turks’te yayınlandı.

Sanal ortamdan canlı yayına katılan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, ortak yayın çalışmalarından dolayı teşekkür etti, Bu yayınınızla birçok vatandaşımızın derdine derman olmanızı temenni ediyorum” dedi.dedi.

431 bin dolar bağış toplandı

8 saatten fazla süren ortak canlı yayında 431 bin dolar toplandı. Mercan, depremin ilk gününden itibaren ABD genelindeki tüm vatandaşlardan yoğun takviye aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Bu vakıflarla Türkiye’nin ihtiyacı olan 1500 tondan fazla gıda, giyecek ve çadırı ülkemize gönderdik. Nitekim vatandaşlarımız da büyük bir dayanışma gösterdi.

“Depremin ilk saatlerinden itibaren…”

Yardımların toplandığı konsolosluklara ve merkezlere akmaya devam ettiğini belirten Büyükelçi, Türk ve yabancı yardım bağışçılarının yanı sıra paketleme sürecinde seve seve çalışan tüm vatandaşlara ve değerli rol oynayan Ahıska Türklerine de teşekkür etti. yardımların havaalanlarına ve limanlara taşınmasında.

Programa bizzat katılan Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de ilk andan itibaren harekete geçtiklerini söyledi:

Depremin olduğu ilk saatlerden itibaren görev bölgemizde bulunan vatandaşlar bizimle iletişime geçerek ‘Ne yapabiliriz?’ hızla kendi aralarında örgütlendiler.

10’dan fazla bağış toplama merkezi açıldı

Özgür, Türkevi’nin ilk yardım toplama merkezi olarak kullanıldığını ve daha sonra New Jersey başta olmak üzere görev alanlarında 10’dan fazla yardım toplama merkezi ve tasnif deposunun açıldığını söyledi.

“Herkese ne kadar teşekkür etsem azdır”

“Günlerce saat farkı gözetmeksizin yüzlerce gönüllümüz yardım çalışmalarına katıldı. Avrupa’dan sonra belki de en ayni yardımın okyanus ötesinden yapıldığını söyleyebilirim.”Özgür, hava kargo ile yaklaşık 130 ton, deniz yoluyla da 420 ton yardım malzemesi gönderdiklerini söyledi.

Özgür, Chicago ve Boston Başkonsolosluklarının görev sahası dahil olmak üzere 700 ton birebir yardımın en kısa sürede Türkiye’ye gönderilmek üzere halen limanda beklediğini belirterek, teşekkürlerini iletti:

Bu süreçte depolarını açan iş adamlarımıza, nakliye şirketlerimize, gece gündüz çalışan tüm gönüllülerimize ve onlara yemek sağlayan restoranlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Gözden kaçırma ABD arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü Haberin Detayları

Depremzedelerin barınma ihtiyaçları için kullanılacak.

Deprem felaketiyle birlikte çalışmanın ilk aşamadan çok daha değerli uzun soluklu bir aşamaya geçtiğine dikkat çeken Özgür, ortak canlı yayında herkesi yardım kampanyasına katılmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu