Ekonomi

Academy Sports Hisseleri Kazancın Kaçırılması ve Öngörünün Düşürülmesi Üzerine Düştü

KATY, Teksas – Academy Sports and Outdoors, Inc. (NASDAQ: ASO) ilk çeyrek için beklenenden daha düşük kazanç bildirdi ve düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazanç (EPS) 1,08 dolar ile 1,23 dolarlık analist konsensüsünün altında kaldı.

Şirketin geliri de 1,38 milyar dolar beklentisine karşın 1,36 milyar dolar olarak gerçekleşerek tahminleri kaçırdı. Spor malzemeleri ve açık hava rekreasyon perakendecisinin hisse senedi fiyatı, kazançların kaçırılması ve 2025 mali yılı için aşağı yönlü kılavuz revizyonuna yanıt olarak %3,6 oranında düştü.

Academy’nin net satışları bir önceki yıla kıyasla %1,4 oranında azalırken, karşılaştırılabilir satışlarda %5,7’lik bir düşüş görüldü. İcra Kurulu Başkanı Steve Lawrence, baskılanan sonuçları müşterileri etkileyen mevcut ekonomik ortama bağladı.

Yaşanan zorluklara rağmen Lawrence, şirketin değer liderliğine ve yeni mağazaların ve çok kanallı işlerin olumlu performansına olan güvenini dile getirdi. Lawrence uzun vadeli büyümeyi hedefleyen stratejik yatırımları vurguladı.

Academy’nin 2025 mali yılı için güncellenmiş beklentisi, 6,82 $ olan analist konsensüsünün altında, 6,05 $ ila 7,05 $ arasında bir EPS aralığı öngörüyor. Aynı dönem için gelir tahminlerinin ise 6,24 milyar dolarlık konsensüs tahminine paralel olarak 6,07 milyar dolar ile 6,35 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Finans Direktörü Carl Ford, çeyrek boyunca faaliyetlerden 200 milyon dolar nakit yaratıldığını ve bunun önemli bir kısmının hisse geri alımlarına ve temettülere tahsis edildiğini vurguladı. Şirketin yönetim kurulu, 20 Haziran 2024 tarihi itibariyle kayıtlı hissedarlara 18 Temmuz 2024 tarihinde ödenmek üzere hisse başına 0,11 dolar tutarında üç aylık nakit temettü ilan etti.

Academy, ileriye dönük olarak 2024 yılında 15 ila 17 yeni mağaza açmayı planlıyor. Mevcut ekonomik baskılara rağmen şirket, büyüme girişimlerine yatırım yaparken trafiği artırmaya, marjları korumak için envanteri yönetmeye ve giderleri kontrol etmeye odaklanmaya devam ediyor.

Piyasanın kazanç raporuna ve öngörü güncellemesine verdiği olumsuz tepki, yatırımcıların şirketin kısa vadeli performansı ve görünümüne ilişkin endişelerini yansıtıyor. Ancak Academy yönetimi, ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için uzun vadeli hedeflerine ve stratejilerine bağlı kalmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

hacibektas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu