Haber

Afrika İkinci Bir Soğuk Savaşın Zemini Olabilir

SUBU Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asena Boztaş, Afrika’da son dönemde yaşanan darbeyi ve Avrupa karşıtı güçlü tavrı değerlendirdi. Rusya’nın faaliyetlerine dikkat çeken Boztaş, İkinci Soğuk Savaş’ın yaşandığı yerin Afrika olduğunu iddia etti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBU) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Doç. Dr. Asena Boztaş, Afrika’da son dönemde yaşanan darbeler ve Avrupa sömürgeci devletlerine yönelik tepkileri değerlendirdi. Afrika üzerine akademik çalışmalar yapan Boztaş, yeni dünya düzeninde 2. Soğuk Savaş’ın zemininin Afrika olacağını iddia etti ve olayların arkasında Rusya’nın değerli bir etkisi olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Batı sömürgeciliğine karşı da konumlandığını söyledi.

Yeni dünya düzeninin teknolojik gelişmeler ve iklim krizleriyle şekillendiğini belirten SUBU Öğretim Üyesi Doç. Asena Boztaş, “Özellikle 2014 yılında başlayan ve 2022 yılında yeniden alevlenerek günümüze kadar devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı, Batı’nın Doğu ile savaşı olarak değerlendirilebilir. 2. Soğuk Savaş “Tanrı’nın evine gireceğim” mantığıyla hareket ederek eski kolonilerin olduğu Afrika’ya taşındı.Bu, her iki hükümet nezdinde Rusya’nın Afrika ile yakın bağlarının ana nedenidir. ve Wagner Grubu aracılığıyla bu bağlamda bir alternatifleri olduğunu gören Afrika ülkeleri, “Mevcut post-kolonyal sürecin zorluklarına ve meydan okumalarına tepki gösteriyorlar” dedi.

“İç çatışmalar bölgesel hale gelebilir”

Boztaş, ilk tepkinin Fransa’nın eski sömürgeleri olduğunu belirterek, “Bunun nedeninin Fransa’nın sömürgecilik geçmişinin kanlı olması ve kültür, din, dil ve ekonomi açısından doğrudan yönetimi tercih etmesi olduğu düşünülebilir. İngiltere ise doğrudan değil dolaylı yönetim ve sömürgecilik faaliyetleridir.Bu nedenle köklü bir sömürgecilik anlayışına sahip olmalarına rağmen halkın yoğun tepkisini çekmemişlerdir.Ne için bazı senaryolar ileri sürülebilir. Afrika’ya taşınan 2. Soğuk Savaş’ta olur. Örneğin Nijer’de başlayan darbe girişiminden sonra Fransa’ya yönelik nefret artıyor. “Sömürgeciliğe karşı Rusya, Çin, Türkiye ve hatta İran’ın varlığı etkinlik kazanıyor. Batı’nın. Bu çerçevede bölgedeki her ülkede yaşanan iç karışıklıklar kısa sürede bölgeselleşme potansiyeline sahiptir.”

“Türkiye güç mücadelesinde yerini almalı”

Fransa’nın eski sömürgelerinin yoğun olduğu Kuzey ve Batı Afrika’daki kargaşanın, yakın gelecekte Rusya’nın desteklediği yerel kümelere karşı Batı yanlısı kümeler ve yönetimler arasında bir mücadeleye yol açabileceğini belirten Boztaş, şunları kaydetti: Afrika yerel yönetimleri ile İran ve Türkiye gibi ülkelerden takviye alarak sert güç unsurlarını ortadan kaldırmayı hedeflemek. ‘Bugün Afrika’da yaşananlar aslında tarih boyunca yaşanıyor’ demek yanlış olur. “Soğuk Savaş sürecinin başındayız. Türkiye’nin bu noktada uygulaması gereken politika, mevcut tarihi ve kültürel bağlarına değer vererek Afrika’daki güç mücadelesinde yerini almaktır. yerel halka öncelik verir ve ‘kazan-kazan’ ilkesiyle ekonomik iş birliğine hız verir.” terimleri kullandı. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu