Haber

Akbari’nin idamına İngiltere Başbakanı Sunak’tan tepki

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün, İngiliz-İran vatandaşı Alireza Akbari’nin İran’da idam edilmesinden “dehşete düştüğünü” açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Zekice infazı kınadı ve sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, daha önce İran Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan ve 2019 yılında casusluk suçlamasıyla tutuklanan Alireza Akbari’nin İran medyası tarafından idam edildiği haberiyle ilgili bugün açıklama yaptı. Başbakan Sunak yaptığı açıklamada, “İran’da İngiliz-İran vatandaşı Alireza Akbari’nin infazından dehşet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

İran medyası, Ekberi’nin İngiliz istihbarat teşkilatı adına faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, 178 üst düzey İranlı yetkili hakkında bilgi verdi. Ekberi’nin İran’ın en ünlü nükleer fizikçisi Mohsen Fakhrizadeh’in 2020’de öldürülmesinde rol oynadığı da kaydedildi. İran medyası, Akbari’nin İngiliz istihbarat teşkilatlarından 1 milyon 805 bin Euro, 265 bin sterlin ve 50 bin dolar aldığını bildirdi. MI6, Avusturya, İspanya ve İngiltere’deki banka hesaplarını kullanarak. İran rejimi şüphelenmemeli. Alirıza Ekberi davasını yakından izliyoruz. İran vahşi infaz tehdidini yerine getirmemeli” dedi. Ekberi’nin idamının ardından olayı kınayan Dışişleri Bakanı, İran’ın bir İngiliz vatandaşını idam ettiğini ve sessiz kalmayacaklarını söyledi.

haberdernekpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu