Ekonomi

Asya borsaları Fed’in ardından yükseldi

Asya-Pasifik piyasaları, Fed’in faiz artırımını ertelemesi ve yıl sonundan önce iki çeyrek puanlık bir saldırı daha öngörmesinin ardından yükseldi.

Son karar, Fed’in çekirdek borçlanma faiz oranını yüzde 5 ile yüzde 5,25 aralığında bıraktı. Merkez bankası, faiz oranlarını 2023 bitmeden yüzde 5,6’ya çıkaracağını iddia ediyor.

Asya-Pasifik’te Yeni Zelanda, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 0,7’lik revize edilmiş bir düşüş bildirdikten sonra, ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasılası yıllık bazda yüzde 0,1 düştükten sonra teknik bir durgunluğa girdi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,34 ve Topix yüzde 0,3 yükseldi ve Japonya Merkez Bankası iki günlük para politikası toplantısına başladı.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,30 değer kaybederken Kosdaq yüzde 0,37 değer kazandı.

Çin merkez bankası Perşembe günü kilit orta vadeli borç verme faiz oranlarını düşürdü. Ülke ayrıca sanayi üretimi, perakende satışlar ve konut fiyatları da dahil olmak üzere bir dizi ekonomik veri yayınladı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi, beş günlük galibiyet serisinin ardından yüzde 0,73 yükselirken, anakara Çin piyasaları da yükseldi, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,23 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,92 yükseldi.

pozanti-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu