Ekonomi

Bal üreticilerine çifte destek

ANKARA (İGFA) – Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Merkez Arıcılar Birliği ile 2020 yılında imzalanan protokol kapsamında kurulmuştur. Arıcılık AkademisiBal üreticileri arı sağlığını etkileyen, verimi artıran, doğru ilaçlama yapan, arıları iklim değişikliğine adapte eden ve piyasada katma değer yaratan faktörler hakkında bilgilendirilmektedir.

“AMACIMIZ ARICILARIN SAĞLIK SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK”

ABB Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürü Nurgül Söğüt, Arıcılık Akademisi sayesinde bal üreticilerinin bilinçlendiğini ve bal kalitesinin arttığına dikkat çekti. “Ankara arıcılarına katma değer yaratacak arı ürünlerinin üretimini teşvik etmek için hem teorik hem de uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Amacımız arının ve arıcının refah düzeyini artırmaktır. Arıcılara desteğimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek.”dedi.

Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Genel Sekreteri Suat Musabeşeoğlu, küresel iklim değişikliğinin arıcılık üzerindeki etkisi ve yarattığı sorunlara dikkat çekiyor. “Küresel iklim değişikliği dünyanın bir gerçeği, bu noktada arıların uyum sağlaması kadar bizim arıcılarımızın da uyum sağlaması gerekiyor. Bunun için eğitim faaliyetlerini artırarak ülkemizdeki tüm arıcılarımıza hizmet etmemiz gerekiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu noktada büyük rol oynadı. İlçelere gidilerek hem teorik hem de uygulamalı eğitimler düzenleniyor. Bu sayede hizmet arıcılarımızın ayağına kadar getirilmiş oluyor”söz konusu.

Ankara Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Toksikoloji Araş.Gör. Sedat Sevin de eğitimlerin çeşitlenerek devam edeceğine işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

Son zamanlarda iklim değişikliğinin de etkisiyle yaz gibi bir kış yaşanması gibi nedenlerle arıcılarımız yıpranıyor. Doğru besleme yöntemleri, hastalıklarla mücadele gibi konularda arıcılarımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Farklı arı hastalıkları, yeni arı ürünleri yetiştirme ve piyasada katma değer yaratma konularında da eğitimler tasarlıyoruz.

ARICILARDAN EĞİTİM TEMELİ İÇİN ABB’YE TEŞEKKÜRLER

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen arıcılık eğitimleri; Polatlı, Kalecik ve Ayaş’ta yoğun ilgi gördü. Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün düzenlediği eğitimlere katılan bal üreticileri, memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

-Hatice Şentürk: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür etmek istiyorum. Eğitimlerin çok faydasını gördük. Çok güzel bilgiler aldık, eğitimlerin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

-Hüseyin Karataş: “50 yıldır arıcıyım. Daha önce kendimizi yenileme şansımız olmadı, bu bilgiye ulaşamadık. Artık her türlü imkan var. Biz de bu eğitimlerden faydalanmak istiyoruz.”

-Ersan Buğdaycı: “Arıcılığı seviyorum, zor bir meslek. İlaç konusunda bilgi eksikliğimiz vardı. Arılarda en önemli şey besleme ve ilaçlamadır. Eğitimlerle farkındalık yaratmak bizim için önemli” dedi.

-Sündüz Boş Değil: “Arıları seviyorum ama arıcılık yaparken farklı sorunlarla karşılaşıyorum. Bu nedenle arıcılık alanında eğitim alarak kendimi geliştirmek istiyorum.”

-Şükrü Boş: “Daha fazla verim almak için bu eğitime katıldım. Kendimi internette ve kitaplarla geliştirmeye çalışıyordum. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu eğitimi çok faydalı oldu, her türlü eğitime açığım. Öğrendiğim tüm bilgileri uygulamaya hazırım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu