Ekonomi

Birleşik Krallık inşaat sektörü Mart ayında hafif bir büyüme kaydetti

En son açıklanan S&P Global Birleşik Krallık İnşaat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ne (PMI) göre, İngiltere inşaat sektörü Mart ayında Ağustos 2023’ten bu yana ilk kez genişleme sinyalleri verdi. Sektörün sağlığının önemli bir ölçütü olan endeks, Şubat ayındaki 49,7 seviyesinden Mart ayında 50,2’ye yükselerek büyümeyi daralmadan ayıran nötr 50 puan eşiğini aştı.

İnşaat PMI endeksindeki yükseliş, 2023 yılının ikinci yarısında durgunluk yaşayan Birleşik Krallık ekonomisi için olumlu bir sinyal. Cuma günü açıklanan anket, inşaat sektörü genelinde marjinal bir büyüme olduğunu ortaya koyarken, inşaat mühendisliği, konut inşası ve ticari işlere kıyasla büyümeye kayda değer bir dönüş gösterdi.

Bu hafif iyileşme, Birleşik Krallık ekonomisinin 2024’ün başlarında mütevazı bir toparlanma yaşadığını gösteren diğer iş anketleriyle uyumludur. S&P Global Ekonomi Direktörü Tim Moore, inşaat firmalarının sipariş defterlerinin Mart ayında iyileşerek neredeyse son bir yılın en olumlu konumuna ulaştığını belirterek geleceğe ilişkin iyimserliğini dile getirdi.

Ankette ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’nın yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarında yaklaşık 0,75 puanlık bir indirime gideceği beklentisiyle borçlanma maliyetlerinin gevşemekte olduğu ve bunun da sektöre potansiyel olarak ek bir destek sağlayacağı vurgulandı.

Bu olumlu işaretlere rağmen raporda, maliyet enflasyonunun son üç ayın en yavaş hızına ulaşması ve istihdamın art arda üçüncü ayda da azalması gibi zorluklara da dikkat çekildi. Moore, devam eden marj baskıları ve büyük müşterilerin riskten kaçınması nedeniyle personel alımının endişe kaynağı olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Ayrıca, hizmet, imalat ve inşaat sektörlerinden gelen verileri bir araya getiren tüm sektör PMI değeri, Şubat ayındaki dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 52,7’den hafif bir düşüşle 52,6’ya geriledi. Bu durum, inşaat sektöründe marjinal bir büyüme görülürken, daha geniş çaplı ekonomik toparlanmanın kırılganlığını koruduğuna işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu