Ekonomi

Brent Petrol 80 Doların Altına Düştü

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 80,77 dolardan işlem görüyor.

Dün 80,79 dolara kadar düşen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,18 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.45’teki kapanışa göre yüzde 0,50 azalarak 80,77 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 76,25 dolardan satıldı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin zayıfladığını gösteren veriler ve Çin ekonomisinde durgunluğa ilişkin endişeler nedeniyle petrol fiyatları düşmeye devam etti.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) çarşamba günü yayınladığı verilere göre ülkedeki ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 3 milyon 600 bin varil artarak 439 milyon 400 bin varil seviyesine ulaştı. Piyasa beklentisi stokların 1 milyon 300 bin varil artacağı yönündeydi. ABD’de petrol talebine ışık tutan stoklardaki artış, petrol fiyatlarındaki düşüşe destek verdi.

Ayrıca ABD’de enflasyonun beklenenden hızlı yavaşlamasının ardından dün açıklanan verilere göre Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) Ekim ayında yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, 2020 yılı Ekim ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yıllık yüzde 1,3 artış. altında gerçekleşti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalara bağlı olarak Fed’in Aralık toplantısında faiz oranını sabit tutacağının kesin olduğunu, bankanın gelecek yıl Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki iddiaların güçlendiğini belirtti.

Fed yetkililerinin açıklamaları yatırımcıların ilgi odağındayken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonda yavaşlamanın devam ettiğini gösteren son ekonomik verilerin “cesaret verici” olduğunu vurguladı.

Çin’de resesyon beklentisi fiyatlara baskı yapıyor

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin’de konut fiyatlarındaki düşüş, ekonomideki olumsuz sinyallerin sürdüğünü gösterirken, ülkedeki petrol talebinin de zayıflayacağı endişelerini artırdı.

Ancak OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayınladığı son raporlarda Çin ekonomisi ve petrol talebi görünümüne ilişkin olumlu iddialar bu endişeleri hafifleterek fiyatların daha fazla gerilemesini engelledi.

Teknik olarak Brent petrolde 81,33 ile 81,57 dolar aralığının direnç, 80,01 ile 79,59 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

seydilerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu