Haber

Büro Memur-Sen Başkanı Yazgan: 3600 ek gösterge sistemi sil baştan düzenlenmeli

BÜRO Memurları Sendikası (BÜRO Memur-Sen) Genel Lideri Yusuf Yazgan, 3600 ek gösterge sisteminin tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Birinci dereceye gelmiş, 4 yıllık fakülte mezunu kamu çalışanlarının tamamına 3600 ek gösterge verilmesinden yanayız. Bugün hükümetin, sayın bakanın bu çizgiye gelmiş olması da sevindirici yaklaşım. Bozulmuş olan 3600 ek gösterge sisteminin bize göre sil baştan yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Lideri Yusuf Yazgan, sendikanın Edirne Şubesi’nce gerçekleştirilen olağanüstü genel kuruluna katıldı. Yazgan, promosyonlarla elde edilen kazanımlara dikkat çektiği konuşmasında özellikle 3600 ek gösterge sisteminin sil baştan yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Yaptıkları eylemler ve basın açıklamalarıyla 3600’ün kapsamını genişlettiklerini belirten Yazgan, 4 yıllık fakülte mezunu kamu çalışanlarının tamamının da 3600’den yararlanması gerektiğini söyledi.

3600 ek gösterge konusunda kapsamın kâfi olmadığını savunan Başkan Yazgan, “Türkiye genelinde biliyorsunuz 4 meslek kümesine 3600 verilecekti. Cumhurbaşkanlığından gelen taslakta ve çalışma bakanından gelen kanun teklifinde bu formdaydı. Çıktık, hareket yaptık, gayret ettik, kitlesel basın açıklaması yaptık. Toplumsal medya çalışmaları yaptık ve kamuda çalışan şube müdürleri, denetmenler, uzmanlar, başta olmak üzere büyük bir kitleye 3600 ek gösterge verilmesini sağladık. İnşallah bu da yürürlüğe girecektir. Kâfi mi? Değil. Birinci dereceye gelmiş, 4 yıllık fakülte mezunu kamu çalışanlarının tamamına 3600 ek gösterge verilmesinden yanayız ve bugün hükümetin, sayın bakanın bu çizgiye gelmiş olması da sevindirici yaklaşım. Bozulmuş olan 3600 ek gösterge sisteminin bize nazaran sil baştan yine düzenlenmesi gerekir. Bu haliyle 3600 ek gösterge sistemi ek gösterge sistemi daha doğrusu, bu biçimiyle uzun uzunluklu gidemez. Onun için yeni bir toptan revizyon yapılması gerekir” dedi.’MÜCADELE VERİYORUZ’Promosyonların revize edilmesi kapısını da Büro Memur-Sen’in açtığını kaydeden Yazgan, “Hak çabamız devam ediyor. Kamu vazifelilerinin promosyonları, adeta erimişti. Tuz parasına dönmüştü. Kamuoyunda yaptığımız basın açıklamalarla maaş promosyonlarının yeniliğini kaybettiği ve bankaların haksız yere zenginleştiğini kamuoyunun dikkatine sunduk. Bundan sonra yapılan promosyon muahedeleriyle, Adalet Bakanlığı’nda 25 bin, Ticaret Bakanlığı’nda 20 bin, SGK ve İŞKUR’da 22 bin gibi rakamlarla promosyonların hak ettiği noktalara çıkmasını sağladık. Gençlik Spor’da inşallah önümüzdeki günlerde uğraşımız sürüyor. Daha üst noktaya kamu vazifelileri için daha fazlasını nasıl alabiliriz? Bir aydır yaklaşık Gençlik Spor’un promosyonuyla ilgili mücadele ediyoruz. Promosyonların revize edilmesi kapısını da yine sendikamız Büro Memur-Sen açtı. Bizler açtık. 8 ay geçmiş, alınan promosyon erimiş. Bununla ilgili artık revize edilmesiyle ilgili de bir kapı açıldı. Kurumlar da bunları tek tek revize işlemlerini gerçekleştiriyor. Bunun mücadelesinde veriyoruz” diye konuştu.Dünyada ve Türkiye’de önemli enflasyon olduğunu, bu nedenle eşel taşınabilir sistemine geçilmesi gerektiğini kaydeden Yazgan, şunları söyledi:

“Bu enflasyonun önü alınması gerekir. Enflasyon sabit gelirlilerin gelirini alıp götürüyor. 6 ayda bir verilen memur artırımlarını bu enflasyonu alıp götürüyor. Evvelki devirlerde işin eşel taşınabilir olarak tanımlanan aylık enflasyon farkının verilmesi sistemine dönülmesi lazım. Bunu biz kamuoyunda birçok kere basın açıklamalarıyla lisana getirdik. 6 ayda bir artırım veriliyor lakin verilen artırım 6 ay içerisinde ortadan kaybolup gidiyor. Onun için aylık enflasyon hesabı ve aylık enflasyon farkı ödemesine hükümetin hemen geçmesi gerekiyor. Bunu kamuoyunda işledik ve büyükşehirlerde yaşayan kamu çalışanlarına ivedilikle büyükşehir farkı verilmesi lazım. Kira fiyatlarındaki artışı yeniden birçok kere basın açıklamalarıyla işledik. Şu anda büyükşehirler başta olmak üzere turizm bölgelerinde ve kimi vilayetlerde kira fiyatları astronomik bir formda artmış durumda. Kamu çalışanlarının mesken almayı bırakın, kira fiyatını karşılayacak bu manada durumu bulunmamakta. Çalışanla memur ortasındaki maaş farkları da tabi burada kıymetlendirilmesi gereken bir husus. Burada da bir istikrarın oluşması gerekiyor. Bunların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu