Haber

CHP’de savaşta stratejiler belli oldu: Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu’na ‘ince’ tuzaklar!

  • Haber7 – ÖZEL

Seçim yenilgisinin ardından CHP’de başlayan iç savaşta cepheler açılıyor. 13 yılda 12 mağlubiyet Kemal KılıçdaroğluLiderlik koltuğunu ele geçirmek için “değişim” sloganıyla başlatılan saldırıda Ekrem İmamoğluisim öne çıkarken Özgür Özel, Gürsel Tekin, Mansur Yavaş, Tanju Özcan Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok partili isim kendisine karşı konumlanıyor. Seçimin ardından Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasında gerçekleştirilen 3. baş başa görüşmeden net bir sonuç çıkmazken, tırmanan savaşta hangi planların konuşulduğuna dair kritik bilgilerle CHP kulisleri çalkalanıyor.

Seçimlerin ardından üç kez baş başa bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun son görüşmesi Ankara’daki Ahlatlıbel tesislerinde gerçekleşti. Yaklaşık 2 saat süren görüşmeye ilişkin ne Kılıçdaroğlu ne de İmamoğlu rastgele bir basın açıklaması yapmadı. İmamoğlu, İstanbul’a dönüşünde havalimanında “Cumhurbaşkanımızla hep görüşüyoruz, her şey düzelecek” demekle yetindi.


‘İNCE’ PLAN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, koltuğuna göz diken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik saldırı hazırlığı yaptığı öğrenildi. Daha önceki kongrelerde iki kez Kılıçdaroğlu’nun huzuruna çıkmıştı. Muharrem İnce’nin CHP’den tasfiye sürecine bir örnek de süre basılmasıydı.ifade edilir.

‘PALGUARDS’ ETKİNLEŞECEK

Alınan bilgilere göre İmamoğlu’nun olası adaylığının ardından Kemal Kılıçdaroğlu kanadı şunları söyledi: İmamoğlu dosyası Raftan indireceği, İBB yönetiminin her daireye yansıyacak yolsuzluk, usulsüzlük ve kapalı kapılar ardındaki belgeleriyle medyanın hizmetine gireceği söyleniyor. Bu şekilde İmamoğlu’nun medya aracılığıyla yıpratılacağı belirtiliyor.

2018 seçimlerinde Muharrem İnce Başkan adayıİmamoğlu, bir yandan desteksiz ilan edildikten sonra partiden ihraç edildiği ve büyük bir farkla kaybedildiği için medyada yıpranacak. İBB adayıGözetimsiz bırakılacağı vurgulanır.

KARİZMASI ÇEKİLECEK

CHP’deki konumu” İBB seçimlerini kaybeden başarısız siyasi karakter“” statüsüne düşürüldükten sonra imajı çizilmesi planlanan İmamoğlu’na mağdur rütbesini vermeyerek yeni bir parti kurmasına veya Uygun Parti’den olası aday olarak CHP’nin karşısına çıkmasına da engel olacak. .

HDP DENKLEMİN NERESİNDE?

İddialara göre Kılıçdaroğlu bunlarla yetinmeyecek.

İstanbul’da 2019 yerel seçimlerinin aksine, HDP Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin güçlü bir aday çıkarması ve seçmenin İmamoğlu’na oy vermemesi için HDP kadrolarıyla temasa geçeceği söyleniyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP üzerindeki etkisinin çok iyi farkında olan İmamoğlu’nun bu nedenle açık bir liderlik açıklaması yapamadığı ve kararsız kaldığı söyleniyor.

2014 yerel seçimlerinde aday göstermeyen ve İmamoğlu’nu destekleyen HDP, belediye meclisi seçimlerinde oyların yüzde 4’ünü aldı. Belediye meclislerinde 341 bin 993 oy alan HDP, İmamoğlu’na destek vermeseydi CHP’nin seçimi kazanma ihtimali ortadan kalkacaktı. 30 Mart 2019 İBB seçimlerinde CHP’li İmamoğlu 4 milyon 171 bin 118 oy alırken, AK Parti’den Binali Yıldırım 4 milyon 149 bin 656 oy alırken aradaki fark 21 bin olarak kayıtlara geçti.

Bir yandan CHP liderliği için konjonktürünHer zamankinden daha uygun olduğunu düşünen İmamoğlu, delege yapısı, Kılıçdaroğlu’nun marjinalpartiler ve oluşumlar üzerindeki etkisi, medyaile Muharrem İnceve diğer rakiplere neler yapabileceğini dikkate alarak kaçınmakbildirildi.

ÖZEL’İN ADAY ŞİFRELERİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir diğer işi de karşısına 3. adayı çıkarıp rakiplerini bölmek. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığı, İmamoğlu’nun aday olması halinde mümkün. üçüncü adayfazlasını çıkartarak, kongrede oy kullanacak muhalif delegelerin oylarını bölmekkongrede üstünlüğünü perçinleyeceği sahne arkasında konuşmanın ortasında.

Kılıçdaroğlu için gözyaşı dökecek kadar kendisine bağlı olduğu biliniyor. CHP Küme Lideri Özgür Özel ‘nin adaylığının da bu planda yer aldığı söyleniyor. İmamoğlu aday olmaya cesaret edemese de Kılıçdaroğlu kongreden önce ikinci adayı sunacak ve ‘ tek adam-tek aday’Algı oluşumunu engellemek istediği kaydediliyor.

‘OLİGARLAR’ NE YAPACAK?

CHP’li İmamoğlu’nun kararsız kalmasının bir diğer nedeni de İstanbul’un başkenti…

İmamoğlu’nun en güvendiği İstanbul başkentinin 2023 seçimleriyle oluşan yeni güç denkleminde iktidarla karşı karşıya gelmeyeceği ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yakın konumlanarak iktidarla aradaki buzları eritmeye çalışacağı öne sürülüyor. Bu nedenle TÜSİAD liderliğindeki başkentin İstanbul’un 2019 seçimlerinde İmamoğlu’na verdiği siyasi ve ekonomik desteği azaltacağı öngörülüyor.

Mansur Yaşvas için de çanlar çalıyor

CHP liderliği için verilen çalkantıda Kılıçdaroğlu aleyhine bir durum çıkması halinde tıpkı tuzak gibi Mansur Yavaş Kuruluşundan da ücret alınır. Özellikle Mansur Yavaş eski bir CHP’li. Sinan Aygün’Şöhret kuleleri nedeniyle kamuoyuna yansıyan rüşvet tezlerinin somut gerçeğe dönüşeceği kaydedildi.

ANKARA’DA HDP APARATI

CHP Genel Merkezi’nin 12. katında koltuk stratejileribunlarla sınırlı değil.

Ankara’da yine HDP kozu gündemde. HDP’nin 3 dönem kuralı nedeniyle Ankara’dan bir tanıdığını aday gösterebileceği söyleniyor. Ayrıca eşbaşkanlıktan ayrılacağını açıklayan, Pervin Buldanile Mithat Sancarİstanbul’un oburlarından Ankaralı” HDP/YSP belediye başkan adayıKılıçdaroğlu kanadının yürüttüğü siyasi satrancın ortasında kapalı kapılar ardında “” olarak seçilme ihtimali gösteriliyor.

KAYNAK: HABER7

tefennihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu