Ekonomi

Çin’den nükleer silahsızlanma çağrısı

Çin, uluslararası toplumu, küresel güvenlik ve kalkınmayı teşvik etmede Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın (NPT) rolünü gerektiği gibi oynamaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Dairesi Başkanı Güneş Xiaobo, dün Viyana’da düzenlenen NPT 11. Değerleme Toplantısı’nın 1. Hazırlık Oturumu’na katılarak Çin’in nükleer silahsızlanma konusundaki tutumunu aktardı.

Sun Xiaobo konuşmasında uluslararası toplumun stratejik istikrar ve istikrarını kararlılıkla sürdürmesi, nükleer silahsızlanmayı somut ve akılcı bir tavırla ilerletmesi gerektiğini vurguladı. Çin’in her zaman nükleer silahlarının kapsamlı bir şekilde yasaklanması ve tamamen etkisiz hale getirilmesinden yana olduğuna işaret eden Sun, Çin’in her zaman ve her zaman nükleer silah kullanan ilk taraf olmama taahhüdünde bulunduğunu ve nükleer gücünü en düşük seviyede tutacağını söyledi. ulusal güvenliği koruyabilecek temel seviye.

Sun Xiaobo konuşmasında uluslararası toplumun ortak güvenlik inancında ısrar etti ve stratejik riskleri azaltmak için sıkı çalışmaya çağırdı. Sun, uluslararası toplumun gerçek anlamıyla çok taraflılıkta ısrar ederken, küresel nükleer silahların yayılmasını önleme sistemini aktif olarak savunmanın önemine de değindi.

Hiçbir ülkenin jeopolitik çıkarlarını küresel silahsızlanma sisteminin önüne koymaması gerektiğine dikkati çeken Başkan, ABD, İngiltere ve Avustralya’nın ortasında nükleer enerjiye dayalı denizaltı işbirliğinin dünya için büyük tehdit oluşturduğu için bölgesel barış ve istikrarı bozduğunu söyledi. . Sun Xiaobo, uluslararası toplumun nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda ısrar etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu