Haber

DEÜ’den kadın şiddetine karşı anlamlı etkinlik

İZMİR (İGFA) – Eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra toplumsal hizmet misyonu dahilinde de başarılı projeler yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) konut sahipliğinde, Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü kapsamında manalı bir çalıştay düzenledi. DEÜ Bayan Çalışmaları Anabilim Kolu, DEÜ Bayan Hakları ve Sıkıntıları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKAUM), DEÜ Çalışma İktisadı ve Sanayi Alakaları Anabilim Kısmı ile DEÜ S.S. Eğitim Öğretim Araştırma Proje ve İşletme Kooperatifi paydaşlarından oluşan çalıştaya; İzmir Vilayet Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Yurdanur Asa, kurum temsilcileri, öğretim üyeleri, emniyet ve jandarma mensupları, alanda çalışan uzmanlar, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldılar.

Çalıştay yürütücülüğünü DEÜ Toplumsal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Asuman Altay, DEÜ Çalışma İktisadı ve Sanayi Bağları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Hasret Çakır, DEÜ Bayan Hakları ve Problemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKAUM) Müdürü Prof. Dr. İ. Sibel Safi’nin yaptığı aktiflikte, bayana yönelik şiddetle gayret alanları ve metotları ele alındı. Moderatör, raportör ve iştirakçilerin yer aldığı farklı çalışma kümeleri oluşturulan çalıştayda, toplumsal siyaset, toplumsal psikoloji, dil/söylem, edebiyat, toplumsal medya, hukuk, sanat, bayan istihdamı ve çalışma hayatı temalarında şiddetle çaba teklifleri, teknikleri ve planlamaları değerlendirildi. Tek oturumdan oluşan çalıştayın sonuç bildirgesinde; kişisel, kurumsal ve toplumsal seviyelerde izlenecek siyaset teklifleri açıklandı. Bildirgede, bayana yönelik şiddet ve tacizin fark edilmesi ile birey, aile ve çalışma omurundaki şiddetle uğraşta multidisipliner davranış ve tavır modellemelerine gidilmesi gerekliliği vurgulandı.

UZMAN İSİMLER KATILDI

Çalıştayı kıymetlendiren DEÜ Toplumsal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Asuman Altay, “Öncelikle bu özel günde bizlerle birlikte olan konuklarımıza teşekkür ediyoruz. Birleşmiş Milletler’in bugünü Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü ilan etmesinden bu yana birçok faaliyetler yapılıyor. Üniversitemiz öncülüğünde, bu mevzuyu farklı boyutlarıyla ele almak için alanında uzman isimlerin iştirakleriyle çalıştayımızı düzenledik. Bir daha bu türlü bir gün münasebetiyle toplanmamak için daima arayış içindeyiz. Şiddetle muhatap olan insanların sonrasında yapması gerekenlere ait hepimize roller düştüğünü düşünüyoruz. Bu çalıştayda bunların üzerinde durduk” dedi.

“ŞİDDET FARKLI BOYUTLARDA GELİŞİYOR”

Çalıştayın metodu üzerine konuşan DEÜ Çalışma İktisadı ve Sanayi Bağlantıları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Hasret Çakır, “Kendi alanlarımızda maalesef gözlemlediğimiz şiddetin farklı boyutlarda geliştiğini söyleyebiliriz. Konuya bir akademisyen olarak yaklaşımlarımız mevcut; ancak sahada neler olduğunu çok boyutlu değerlendireceğiz. Farklı masalarda fikir ve bilgi alışverişinde bulunarak, değerli katılımcılarla bunları tartıştık. Yine katılımcıların katkılarıyla bu çalıştayı ilerleyen süreçte büyütmek istiyoruz. Konuyu şiddetten uzaklaşmak adına sıcak tutmak istiyoruz” diye konuştu.

“HUKUKTA İLERLEME SÖZ KONUSU”

DEÜ Bayan Hakları ve Meseleleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKAUM) Müdürü Prof. Dr. İ. Sibel Safi ise, “Hukuk anlamında devletin pozitif ve negatif yükümlülüklerini konuşmak bizim işimiz. Uluslararası ve bölgesel sözleşmelere de taraf olduğumuzu dikkate alırsak, hukuk anlamında yapılacak şeyler konusunda ilerleme kaydedildiğini görmekteyiz. Burada şiddetin önüne geçebilmek için hukuku konuşmanın yanı sıra sosyal politikalar ve yine politika yapıcılara hangi destekleri verebiliriz üzerinde duracağız. Kurumum adına katılımlarınız için teşekkür ediyoruz” tabirlerinde bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapılan çalıştayın akabinde iştirakçilere, DEÜ tarafından iştirak dokümanı verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu