Haber

EMEP ve TİP ‘hayır’ oyu verdi: Türkiye de NATO’dan ayrılmalı

TBMM Genel Kurulu, İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokolün onaylanmasının uygun olduğunu belirterek tasarıyı 287 kabul, 55 ret ve 4 çekimser oyla kabul etti.

Hayır oyu veren partilerden EMEP adına İstanbul Milletvekili İskender Bayhan ve TİP adına Genel Başkan Erkan Baş, konuşmalarında ‘NATO’dan ayrılma’ çağrısında bulundu.

BAYHAN: NATO BİR SUÇ ÖRGÜTÜDÜR

İşçi Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, oylama öncesinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, NATO’nun ABD emperyalizminin öncülüğünde kurulmuş yanlış bir örgüt olduğunu belirterek, Türkiye’nin de NATO’dan çıkması gerektiğini vurguladı.

Bayhan, “NATO’yu desteklemek ve onun genişlemesini savunmak, işçi sınıfına ve ezilen halklara karşı ABD emperyalizminin yanında yer almak demektir.”

Filistin için sahte gözyaşı dökenler, Siyonist İsrail devletinin en büyük destekçisi NATO’nun genişlemesine onay vererek, ABD emperyalizmiyle hukuku yenilemeyi hedefliyor. Savaşa uluslararası tekellerin çıkarlarına hizmet ediyor. Biz buna ‘hayır’ diyoruz” dedi.

Türkiye’nin böyle bir organizasyona dahil olmasının ne Türkiye’ye ne de bölge halkına hiçbir faydası olmadığını vurgulayan Bayhan, “NATO dağıtılmalı, Türkiye derhal NATO’dan ayrılmalı. Türkiye’deki NATO üsleri kapatılmalıdır. Türkiye halkı ve NATO’nun dağıtılması gerektiği tüm Ortadoğu halkına hatırlatılmalıdır.” “Dağıtılması ve NATO’ya karşı mücadelenin genişletilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

ERKAN BAŞ: NATO’NUN KENDİSİNE KARŞIYIZ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, kürsüden yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün üzülerek söylüyorum ki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin karanlık günlerinden birinden geçiyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse günlerce konuşmak isterdim ama. Sadece 5 dakikam var ve söyleyeceklerimin bu salonda en ufak bir karşılık bulmayacağını düşünüyorum. Ama sesim vatandaşlarımıza ulaşacak.” “Tarihe not bırakmak ümidiyle konuşacağım” diyerek söze başladı.

“Yakında oylama olacak ve neye oy verdiğini bile bilmeyen birçok insanın oylarıyla tarihe iz bırakacağız” diyen Baş, şunları ekledi: “Biz NATO’nun kendisine karşıyız. Türkiye’nin NATO’suna karşıyız. NATO’nun genişlemesine de karşıyız…

Çocuklarınızın saraydaki vaktini, çocuklarımızın kabirdeki vaktini bitireceğiz.

Ayrıca NATO’ya karşı mücadeleye öncülük ederken kaybettiğimiz Deniz Piyadeleri ve Ustalar’ın bize hediyesi olan bir sloganı da tutanaklara kaydetmek isterim. Kahrolsun NATO! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın tam bağımsız Türkiye!” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu