Haber

‘Evim Evin Olsun’ kampanyasına 4.000’den fazla başvuru alındı.

Maraş’ta depremden etkilenenlerin barınma sorununun analizine katkı sağlamak için “Evim Evin Olsun” uygulaması hayata geçirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kampanyanın son durumunu paylaşarak, depremzedelerin barınma ihtiyaçları için başlattığı “Evim Evin Evin Olsun” kampanyasına prestijle bugün 4 bin 191 başvuru alındığını duyurdu. .

KAMPANYA DETAYLARI

Maraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedelerin barınma sorunlarının analizine katkı sağlamak amacıyla “Evim Eviniz Olsun” uygulaması hayata geçirildi. Bu doğrultuda hayırseverlerin evlerini ücretsiz veya indirimli kira bedelleri ile ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunabilecekleri bir sistem saygın bir uygulama ile hayata geçirilmiştir. Konut tahsis etme imkanı olmayanlar için sistem üzerinden nakdi bağış yoluyla depremzedelerin barınmalarının sağlanması amaçlandı.

UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?

Uygulama kapsamında boş veya en az 3 aydır kullanılmayan konutunu depremzedelere açanlardan başvuru alınacak. Başvurular, konutun bulunduğu ilçenin Kaymakamlığı tarafından yerinde incelenecek. Kaymakamlık tarafından uygun bulunan konutlar kampanyaya ücretsiz olarak dahil edilecek. Kaymakamlık ile ev sahibi arasında “Ödünç Verme Sözleşmesi” imzalanacak. Belirlenen depremzedelerin ailelerine Kaymakamlık tarafından yerleşilecek.

Depremzedelerin kullanımı için evini 1 yıllığına piyasa koşullarına göre uygun fiyata kiralamak isteyenler de bu sisteme başvurabilecek. İstenen fiyat belli ki konutun gerçek değerinin altında olacaktır. Kaymakamlıklar konutun uygunluğunu ve kira bedelinin indirimli olduğunu yerinde teyit edecek. Kaymakamlığın uygun gördüğü bu konutlar da kampanyaya dahil edilecek. Bu evler için Kaymakamlık ile konut sahibi arasında “Kira Sözleşmesi” imzalanacak ve depremzedeler Kaymakamlık tarafından iskan edilecek. Bu konutlar için belirlenen kira bedeli, AFAD hesabında toplanan kira bağışlarından karşılanacak. (HABER MERKEZİ)

haberagin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu