Haber

Filipinler’de Doxuri Tayfunu’nun Tetiklediği Sel ve Heyelanlarda Ölü Sayısı 25’e Yükseldi

MANİLA, 31 Temmuz (Xinhua) — Filipinler’de Doxuri Tayfunu’nun tetiklediği sel ve toprak kaymalarından kaynaklanan ölü sayısı 25’e yükseldi, en az 20 kayıp var.

Filipinler Ulusal Afet Riskini Azaltma ve Yönetimi Konseyi (NDRRMC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dokuzuri Tayfunu geçen hafta Filipinler’i terk ettikten sonra bile şiddetli yağışların devam ettiğini ve ülkenin birçok bölgesinin hala sular altında kaldığını söyledi.

Öte yandan, bu yıl Filipinler’i vuran altıncı kasırga olan Hanun Tayfunu Pazartesi günü şiddetini artırarak Metro Manila bölgesi de dahil olmak üzere ülke genelinde güneybatı muson yağmurlarını güçlendirdi.

NDRRMC’nin Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, Doksuri Tayfunu Filipinler’in kuzeyinde 20, Metro Manila yakınlarındaki bir bölgede üç ve ülkenin iç kesimlerinde iki kişiyi öldürdü.

NDRRMC ayrıca Filipinler’in kuzeyinde 20 kişinin daha kayıp olduğunu bildirdi.

Doxuri Tayfunu Güneydoğu Asya ülkesinde yaklaşık 2,4 milyon insanı etkilerken, yerinden edilmiş 50.000’den fazla insan hâlâ geçici barınaklarda kalmaya devam ediyor. Tayfun ayrıca konutlara, ekinlere, yollara ve köprülere de zarar verdi.

Filipinler, esas olarak Pasifik Ateş Çemberi’ndeki konumu ve Pasifik tayfun oluşumu nedeniyle dünyada afetlere en çok maruz kalan ülkelerden biridir. Bu takımadalar, her yıl bazıları şiddetli ve yıkıcı olan ortalama 20 tayfundan muzdariptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu