Haber

Gümüşhane Valisi Sarıçiçek Köyü Odalarını ziyaret etti

Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, Sarıçiçek köyünde yaklaşık 150 yıllık tarihiyle büyük ilgi gören tarihi Sarıçiçek Köy Odalarını ziyaret ederek, turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, köy ziyaretleri kapsamında Gümüşhane’nin merkezinde 2 bin 80 metre yükseklikte yer alan Sarıçiçek köyüne giderek 150 yıllık tarihi Sarıçiçek Köyü Odalarında incelemelerde bulundu. Vali Tanrısever, kündekari işlemeleriyle Türk mimarisinin örneklerini sergileyen köy odalarının korunarak günümüze kazandırıldığını, sanat eseri olarak nitelendirilen köy odalarının turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını belirtti. halk sanatı ve ahşap oymacılığının tüm zarafetini günümüze taşıyor.

“Bunu sadece Gümüşhane’ye değil Türkiye’ye de kazandırmaya çalışacağız.

Binaların orijinalliğini koruduğunun altını çizen Vali Tanrısever, “Yaklaşık 150 yıllık geçmişi olan Sarıçiçek köy odalarındayız. Buradaki beylerin geçmişte misafirlerini ağırladığı ve onlara güzel bir konaklama imkanı sağlayan köy odaları. Güzel ahşap oymaları ve üzerinden geçen 150 yıla rağmen orijinalliğini koruyan yapısıyla misafirler tarafından beğeniyle karşılanan bu köy adalarını, “Bu köy adalarını nasıl yaşatabiliriz, bu odaları turizme nasıl kazandırabiliriz” diye çalışacağız. Şehrimizin ve bölgemizin. Mülkiyetle ilgili küçük sorunlar var. İnşallah vatandaşlarla orta yolu bulacağız ve Sarıçiçek Köy Odalarını sadece Gümüşhane için değil Türkiye için de kazançlı hale getirmeye çalışacağız.” dedi.

“Daha fazla ziyaretçinin gelmesini istiyoruz”

Sarıçiçek Köyü Muhtarı Salim Gündüz, köy halkı olarak tarihi odaların korunması için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Sarıçiçek Köy Odaları 150 yıllık geçmişi olan odalardır. Bu odalar tamamen misafir ağırlamak için yapılmıştır. Şaban ve Hacı Ömer Ağa tarafından yaptırılmıştır. Burada tamamen ahşaptır. Oyma kullanılmıştır. Yıllardır ayaktadır ve biz de onu korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün Sayın Valimiz ile görüştük ve orada olacağız. Bu konuda çalışma yapın. Geçen yıl burayı 5 binden fazla kişi ziyaret etti, bunun 10-15 bine çıkmasını istiyoruz. Daha fazla misafir görmek isterim. “Sizi bekliyorum, hizmet bizden, ziyaret sendendir” dedi.

Ziyaretler kapsamında Söğütağıl ve Yayladere köylerini de ziyaret eden Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, vatandaşlarla sohbet ederek taleplerini dinledi. – GÜMÜŞHANE

pervariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu