Haber

Hakkari’de bir genç, buzdolabından kuluçka makinesi yaparak civciv üretmeye başladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Bilal Çetinkaya isimli genç, buzdolabından yaptığı kuluçka makinesini yatak odasına yerleştirerek seri civciv üretimine başladı.

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Kadıköy’ün Mamak mezrasında yaşayan 15 yaşındaki Bilal Çetinkaya, her yıl ilçe merkezinden civciv almak yerine, buzdolabından kuluçka makinesi yapmak için evinin yanındaki ahırda çalışmaya başladı. . Çetinkaya, bozulan buzdolabını kısa sürede kuluçka makinesine dönüştürdü ve ardından kendi yatak odasına yerleştirip seri civciv üretimine başladı.

“Bana ‘yapamazsın’ dediler ama inatla hayalimi gerçekleştirdim”

Her yıl şehirden civciv almak zorunda kaldıklarını belirten Bilal Çetinkaya, bunun önüne geçmek için çalıştığını söyledi. Çetinkaya, “Evde buzdolabımız bozuktu. Bazı malzemeler aldım ve 2 yıl boyunca gizlice ahırda kuluçka makinesi kurmaya çalıştım. Herkes bana ‘yapamazsın’ dedi ama ben pes etmedim ve Hayalimi inatla gerçekleştirdim. Civcivleri sıcak tutmak için bebek taşıyıcı da yaptım. Artık kendi bebek taşıyıcım var.” “Yatak odama yerleştirip civciv yetiştirmeye başladım. Yetkililer bana destek olursa emin olun daha iyi işler yapacağım” dedi.

“Başarılı gençlerimize destek vereceğiz”

2 yıldır bilinmeyen gizli kuluçka makinesiyle bebek taşıyıcısını yapan Bilal Çetinkaya’yı evinde ziyaret eden Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen, kendisine destek vereceklerini belirtti. Yapılan çalışmalara hayran kaldığını belirten Belediye Başkanı Perviz Geçirgen, “Kadıköy’ün Mamak mezrasında yaşayan Bilal kardeşimizin evine geldik. Bilal bize sosyal medya üzerinden ulaştı ve kuluçka makinesi yaptığını anlattı. 2 yıl boyunca ailesinin haberi olmadan kendi imkanlarıyla bunu sadece kendisi için değil tüm köy için yaptı.” “Bunu bölge sakinleri için yaptı. Duyduğumuza göre kimse inanmamıştı ama başardı. Artık kendi odasında civciv üretmeye başladı. Kendisini canı gönülden kutluyoruz. Bilal kardeşimize elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. var” dedi. – HAKKARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu