Haber

Hindistan’da 26 siyasi parti Modi’ye karşı gensoru önergesi verdi

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’ye karşı 26 siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan ittifak, Manipur eyaletinde devam eden şiddet olayları ve çeşitli konularda hükümete gensoru önergesi verdi.

???????Hindustan Times’ın haberine göre, Modi hükümetine karşı 26 siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsayıcı İttifakı’nın görüştüğü gensoru önergesi, Federal parlamentonun alt meclisi olan Halk Meclisi’nin (Lok Sabha) üyesi. Gaurav Gogoi tarafından verildi.

Muhalefet ittifakı, hükümeti çeşitli konularda ve Modi’nin Manipur eyaletinde devam eden şiddet olaylarını eleştiriyor.

Öte yandan Modi yanlıları mecliste çoğunluğa sahip olduğu için oylamanın Modi aleyhine sonuçlanması beklenmiyor.

???????Güven oylaması kararı, Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) muhalefetin Modi’nin öfkeli Manipur eyaletinde konuşma talebini reddetmesi ve parlamentoda günlerce süren kargaşa sonrasında geldi.

Muhalefet, hükümeti Manipur’da devam eden şiddet olaylarında “eylemsizlik” yapmakla suçluyor.

Hindistan’da 26 parti, 2024 genel seçimlerinde Modi’nin karşısına çıkmak için birleşti

Hindistan’da 26 siyasi parti, 2024 genel seçimlerinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) rakip olmak için ittifak kurdu.

Modi’ye rakip olarak oluşturulan ittifakın adı, İngilizce kısaltması “INDIA” olan Indian National Developmental Inclusive Alliance olarak belirlendi.

Ne oldu?

Manipur eyaletinde Kuki-Zo etnik grubuna mensup olduğu belirlenen iki kadını çete üyelerinin sürükleyerek toplu tecavüze uğrattığı görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Polis, olayın 4 Mayıs’ta meydana geldiğini ve o tarihte Thoubal bölgesinden bir adam kaçırma ve toplu tecavüz olayının bildirildiğini açıkladı.

Videonun gündeme gelmesinin ardından polis konu ile ilgili toplu tecavüz dosyası açarak 5 kişiyi gözaltına aldı.

Manipur’da şiddet devam ediyor

Öte yandan eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğu, “Planlı Kabile” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle bölgede gösterilere devam ediyor.

Nüfusun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan Kukilerin ortalarda yer aldığı kümelerin tavırları şiddete neden oluyor.

Gösteriler 3 Mayıs’tan bu yana şiddet olaylarına sahne oluyor. 4 Mayıs’ta askere “vur” emri verilen Manipur’da çıkan şiddet olaylarında yaklaşık 130 kişi hayatını kaybetti, 60 bin kişi de yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu