Haber

İsrail’in saldırıları Batı Şeria’ya taşındı! 18 Filistinliyi daha öldürdüler, 2 evi patlayıcılarla yıktılar

Filistin yönetimi, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi yoğun bir şekilde bombalayan İsrail’in saldırılarını Batı Şeria’ya taşıdığını belirtti. Batı Şeria’nın çeşitli şehirlerinde İsrail polisi tarafından 18 kişi öldürülürken, İsrail polisi de gözaltına alınan iki Filistinlinin evlerini patlayıcılarla yıktı.

BATI Şeria’da 18 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail güçlerinin önceki geceden bu yana Batı Şeria’nın farklı şehirlerinde 14’ü Cenin’de olmak üzere 18 kişiyi öldürmesinin ardından Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Abu Rudeyne tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Filistin haber ajansı WAFA’dan yapılan açıklamada Abu Rudeyne, “İsrail hükümeti Gazze ve Kudüs dahil Batı Şeria’daki halkımıza karşı yürüttüğü kapsamlı savaşın dozunu artırıyor.” İfadesini kullandı.

“Batı Şeria’ya kapsamlı saldırı taşındı”

Abu Rudeyne, “İsrail, Gazze’deki Filistin halkına yönelik kapsamlı saldırısını Batı Şeria’ya taşıyarak onlarca Filistinliyi öldürüp yaraladı. İsrail, bu kapsamlı savaşta daha fazla Filistinliyi öldürmeyi, onları sınır dışı etmeyi ve Filistin meselesini tasfiye etmeyi hedefliyor.” değerlendirmesini yaptı.

NABLUS’TA 1 GENÇİ ÖLDÜRDÜLER

Öte yandan İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentine düzenlediği baskında 1 Filistinliyi öldürdü, 9 kişiyi de yaraladı. İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 21 yaşındaki Filistinli Leys Muhammed Nasasira hayatını kaybetti, 9 kişi de yaralandı. Haberde ayrıca, Gazze merkezli İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında öldürülen Filistinli sayısının 182’ye çıktığı belirtildi.

2 FİLİSTİNLİ’NİN EVİNİ PATLATTILAR

İsrail ordusu, sabah erken saatlerde çok sayıda askerle birlikte Batı Şeria’nın El Halil kentine bağlı Dura kasabasına baskın düzenledi ve bazı evleri kuşattı. İsrail güçlerinden bir teknik grup, Filistinli tutuklular Muhammed el-Şantir ve Sakr el-Şantir’in Dura’daki evlerine de patlayıcı yerleştirdi. Aynı şekilde binanın birinci ve ikinci katındaki dairelerin duvarları da patlayıcılarla yıkıldı.

Bunun üzerine Filistinli vatandaşlarla İsrail askerleri arasında kavga çıktı. İsrail askerleri gaz bombalarının yanı sıra gerçek ve plastik mermi de kullanırken, Filistinli gençler taş atarak karşılık verdi. İsrail güçleri, baskın yapmakla suçladığı Filistinlileri gözaltına alıp hapsediyor ve evlerini yıkarak cezalandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu