Haber

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbulBaro Lideri Filiz Saraç Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili (TİP) hakkında verdiği “hak ihlali” kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. ), Can Atalay, “görevi kötüye kullanma” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” gerekçesiyle. kurmak.

Gezi Parkı davasında tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili avukat Can Atalay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararına rağmen tahliye edilmemesine tepkiler sürüyor. İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Anayasa Mahkemesi kararına uymayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı ve üyeleri hakkında bugün Yargıtay Birinci Başkanlık Divanı’na suç duyurusunda bulundu. , yargıya olan güveni sarstıkları, “görevi kötüye kullanma” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kıldıkları” iddiasıyla tutuklandı. kurmak.

Suç duyurusu dilekçesinde, “Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Türk hukuk sisteminde yeri olmayan kararına ‘uygunsuzluk’ beyanında bulundu” denildi. Anayasa Mahkemesi kararında dosyayı yargılamaya yetkili makam olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etmesi gerekirdi.” Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa’nın 153/6 maddesinde yer alan açık kararına göre, “Anayasa Mahkemesi kararları derhal Resmî Gazete’de yayımlanır ve yasama organını bağlar. yürütme ve yargı organları, idari makamlar, gerçek ve tüzel kişiler.” Ancak bu kararın verilmesi, TCK’nın 257. maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma, TCK’nin 109. maddesi kapsamında ise kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma kabahati teşkil etmektedir.”

YURTDIŞI MAHKEME YÜKSEK DİSİPLİN KURULU VE HSK’YA ŞİKAYET EDİLDİ

Saraç’ın sunduğu suç duyurusu dilekçesi, disiplin yönünden değerlendirilmesi ve infaz edilmesi için Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu ile Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığı’na (HSK) da gönderildi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

haberselim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu