Teknoloji

James Webb Macellan Bulutu’nda bir yıldız patlamasını yakaladı

NASA, Avrupa Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirilen James Webb teleskopu (JWST), 25 Aralık 2021’de başarıyla fırlatılarak yörüngeye yerleşerek operasyonlara başladı.

Yaşlanan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırıyor.

Samanyolu’ndan etkileyici fotoğraf

James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Macellan Bulutu’ndaki 1.630 ışıkyılı genişliğindeki N79 Bulutsusu’nun görüntüsünü yakaladı.

Büyük Macellan Bulutu’ndan alınan görüntüde bir yıldızın oluşum aşaması ortaya çıktı.

Tarantula Bulutsusu’nun kız kardeşi sayılan ve Dünya’dan 161 bin ışıkyılı uzaklıkta bulunan N79 Bulutsusu, kardeşinin iki katı oranında yıldız üretebiliyor.

Güçlü uzay teleskopundan alınan turuncu, sarı ve mavi görüntü, Samanyolu’nun bir uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki 1.630 ışıkyılı genişliğindeki N79 Bulutsusu’ndaki yıldızlararası atomik hidrojeni gösteriyor.

Bu bölge aktif olarak yıldızlar oluşturuyor ve gökbilimciler tarafından neredeyse keşfedilmemiş durumda.

N79 gibi ağır yıldız doğum bölgelerini James Webb ile incelemek, insanların, yıldız oluşumunun en yoğun olduğu erken kozmosta yıldız oluşturan gaz ve toz bulutlarının bileşimi hakkında bilgi edinmesine olanak tanıyor.

agli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu