Haber

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi, Tokyo Büyükelçiliği’nde taziye defterini imzaladı

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoshimasa, Tokyo’daki Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ederek, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremler için açılan taziye defterini imzaladı.

Tokyo Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre Hayashi, Büyükelçiliği ziyaret etti.

Depremlerde hayatını kaybedenler anısına açılan taziye defterine imza atan Hayaşi, derin üzüntüsünü ve Japon hükümeti ve halkı adına dayanışma duygularını kaydetti.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ziyaret sırasında Bakan Hayaşi, Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen’e Japon hükümetinin Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamaya hazır olduğunu iletti.

Türk-Japon ilişkilerinin dönüm noktası sayılan Ertuğrul Fırkateyni’nin 1890 Eylül’ünde Japonya’nın güneydoğusunda yurda dönerken battığı Kuşimoto kentinde Türkiye’deki depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı.

Kuşimoto Belediyesi yaptığı açıklamada taziye mesajı yayınlayarak, “Afetin tüm kurbanlarına başsağlığı diliyoruz. Medyada ve internette felaketin büyüklüğünü görmekten son derece üzgünüz. Bağış topluyoruz.” Japonya ve Türkiye dostluğunun başlangıç ​​noktası olan Kuşimoto’da sizler için.”

Japonya İmparatoru Naruhito, hafta içinde meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu