Haber

Kayıp denizaltıyla ilgili kötü haber tüm dünyaya duyuruldu.

Titanik’in enkazına turist taşırken Atlantik Okyanusu’nda kaybolan küçük denizaltı Titan, dünya gündemini salladı. İngiliz milyarder Hamish Harding’in de içinde bulunduğu denizaltı için arama çalışmaları sona erdi.

ABD Sahil Güvenlik, kayıp denizaltı Titan’ın enkazının Titanic yakınlarında bulunduğunu duyurdu.

.

NE OLDU?

Titanik’in enkazını ziyaret etmek için 250 bin dolar ödeyen İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding, Pakistan’ın en zenginlerinden 48 yaşındaki Şehzade Dawood, 19 yaşındaki oğlu Süleyman, Fransız Denizaltı pilotu Paul-Henry Nargeolet, ve Titanic seferinin 61 yaşındaki CEO’su OceanGate’in CEO’su. Stockton Rush’ın denizaltıda olduğu biliniyor.

Normal şartlarda OceanGate Expeditions adlı firma ile dibe dalan 5 kişilik bir ekip 20 dakikada bir yukarı çıkıyor. ‘Biz iyiyiz’Sinyal gönderiyordu, ancak bu sinyal henüz bilinmeyen bir nedenle Pazar günü kesildi.

OceanGate Expeditions adlı bir şirket, kayıp denizaltının kendisine ait olduğunu doğruladı. Şirketten yapılan açıklamada “Mürettebatı tekrar imana getirmek için tüm seçenekleri araştırıyor ve harekete geçiriyoruz”söylendi.

UMUT SİNYALİ ALINDI

Arama kurtarma çalışmalarına şirket dışından ABD Sahil Güvenlik ekipleri ve Kanada’dan özel bir ekip katıldı. Kanadalı ekip, karadan ve havadan devam eden çalışmalarda son saatlere girerken tahminen bir ‘umut sinyali’ aldı. Söz konusu sinyal tam da denizaltının kaybolduğu yerden geliyordu.

Mürettebatının hayatta olması ve sonarda – muhtemelen gözlüklerle – tespit edilebilmeleri için geminin yan tarafına çarpması, yeni bir umut uyandırdı. Ancak yüzeyin 12.500 fit – yaklaşık iki buçuk mil – altındaki denizaltını kurtarabilecek dünyada 2 gemi var. Bu durumda işleri daha da zorlaştırıyor.

Harding’in yakın arkadaşlarından Jannicke Mikkelsen, katıldığı bir televizyon programında durumla ilgili şunları söyledi:

“Gerginim. Midem bulanıyor. Korkuyorum, endişeleniyorum. Şu anda uyumuyorum. Sadece iyi haberler bekliyorum. Her saniye, her dakika saatler gibi geliyor.”

Titanik hakkında haber yapan ilk gazeteci olan Michael Guillen, 2000 yılında Titanik enkazını ziyaret ederken merhumla yüz yüze geldi. Buzlu akıntıda sürüklenen Gueillen, kader yolculuğundan kurtuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu