Haber

Kırgızistan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlandı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle tören düzenlendi.

Atatürk Parkı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nde görev yapan diplomatlar, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yöneticileri, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA) Bişkek Koordinasyon Ofisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilciliği, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı eğitim kurumlarının yetkilileri katıldı. Bişkek ve Ahıska’da Milli Eğitim Bakanlığı. Toplantıya Türkler Derneği, Kırgızistan Türkiye Egemen Mezunlar Derneği temsilcileri ve Kırgız-Türk işadamları katıldı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan törende yaptığı konuşmada, “Bugün Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını karşılamanın heyecanı, gururu ve sevinci içindeyiz.” söz konusu.

Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan müdafaasında göğüslerini kalkan olarak kullanan şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle andıklarını belirten Doğan, ” Türkiye Cumhuriyeti, kadim devlet geleneğinden ve kahraman milletinden aldığı güçle, asırlık bir çınar ağacı gibi köklüdür. Şüphesiz.” “Bu başarının ilham kaynağı, geçen yüzyıla damgasını vuran, cumhuriyetimizin önünü açan milletimizin kararlılığı ve iradesi olmuştur.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunun altını çizen Doğan, tüm nitelikleri, konumu ve potansiyeliyle büyük tehditlerin ve projelerin hedefi olduğunun bilincinde olduklarını ifade etti.

Artık daha güçlü bir Türkiye’nin olduğunu belirten Doğan, bundan bir asır sonra Türkiye’nin 3. yüzyılına hazırlanacak çocuklar ve torunlarının, Türkiye için aynı inanç ve iradeyle her türlü tehdide karşı inatla yollarına devam edeceklerini kaydetti. bin yıl.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle yarın bir resepsiyon düzenleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu