Haber

Mozambik’in kuzeyinde teröristlerden geri alınan stratejik liman yeniden hizmete girdi

Mozambik’in kuzeyinde terör örgütü Ensar’us Sunna’dan kurtarılan Mocimboa da Praia Limanı, 2 yıl sonra yeniden hizmete açıldı.

Fransız enerji devi TotalEnergies’in yaklaşık 20 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz projesi yürüttüğü Cabo Delgado bölgesindeki limana yıllar sonra birinci gemi yanaştı.

Mozambik devlet televizyonu TVM’nin haberinde, dün limana yanaşan geminin yakıt, araç ve çeşitli ekipmanlar taşıyan bir kargo gemisi olduğu belirtildi.

TotalEnergies, Mozambik ordusunun bölgedeki etkinliğini kaybetmesinin ardından projeyi durdurmuştu.

Ruanda ordusunun desteklediği Mozambik, geçen yıl ağustos ayında limanı geri almıştı.

Saldırılar 2017’den bu yana devam ediyor

Mozambik’in Cabo Delgado bölgesinde terör örgütü Ensar’us Sunna’nın sivillere yönelik saldırılarında 2017’den bu yana 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Hücumlar nedeniyle 800 binden fazla kişi yerinden oldu.

Doğal gaz ve bedelli madenlerin bulunduğu bölgede, örgütün stratejik noktaları ele geçirmesi sonrası yabancı paralı askerler ve Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) misyonu terörle gayrete başladı.

SADC misyonu kapsamında Angola, Botsvana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lesotho, Malavi, Güney Afrika, Tanzanya ve Zambiya’dan yüzlerce asker ülkede misyon yapıyor.

Ruanda da terörle gayrete özel birlikleriyle dayanak veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu