Haber

Samsun’da Kamu Binasının Yıkımı Sırasında Çöken: Hasar Oluştu, Soruşturma Başladı

Samsun’da bir kamu binasının yıkımı sırasında bina çöktü. Bitişikteki binanın girişinde ve birinci katında büyük hasar meydana gelirken, valilik inceleme başlattı.

İlkadım ilçesi Liman Mahallesi’nde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi, binadaki çatlak ve deformasyonlar nedeniyle 2022 yılı Ekim ayında boşaltılmıştı. Binanın yıkılmasına karar verildi. İhaleyi kazanan firmanın başlattığı yıkım çalışmasında dün akşam saat 19.00 sıralarında bina çöktü. Yan binanın kamu binasına bakan cephesindeki duvarın çökmesi sonucu birinci kattaki iş yeri ve apartmanda büyük hasar meydana geldi. Konut sahipleri, konutlarının çoğunun kullanılamaz hale geldiğini, olay anında konutun deprem gibi sallandığını söyledi.

“Evdeki avizeler sallandı”

Olayı anlatan bina sakinlerinden Havva Gül, “Önce sallandık. Sonra alt kattaki komşuma gittim ‘Ev sallanıyor’ dedim. İş makinesinin çalıştığını gördük. Sonra eve geri döndüm ve tekrar sallandığını gördüm, “Deprem gibi. Sonra aşağı indik.”

Adem Yavuz Yılmaz, evlerinin çoğunun kullanılamaz hale geldiğini belirterek, “Yanımızdaki binayı yıkıyorlardı. Onları uyardık, bizi dinlemediler. Böyle bir şey olacağını hissettik. Yatak odası, banyo içeride. Evimiz her yerde yıkıldı. Mağduruz ve mağdur olunmasını istiyoruz.” .

Samsun Valiliği idari soruşturma başlattı

Valilikten yapılan açıklamada, “İlkadım ilçesi Liman Mahallesi’nde bulunan eski SGK binasının ihaleyi kazanan firma tarafından yıkılması sırasında giriş katı (işyeri) ve 1. katın (konut) bir kısmı yıkıldı. bitişik düzende bodrum + 5 kattan oluşan betonarme binanın cephe duvarları “Söz konusu yıkım çalışması sonucunda Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından hasar gördüğü tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından hasarlı binanın içinden ve dışından hasar tespit çalışmaları yapılacak olup, valiliğimizce de idari soruşturma başlatılmıştır.” – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu