Haber

Softaoğlu Mehmed Pehlivan dualarla anıldı

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi ise yağlı güreşten cirite, okçuluktan yürüyüşe tüm cet sporlarını yaşatmak için farklı etkinlikler düzenliyor. 1786 yılında Bursa’nın Demirci Mahallesi’nde dünyaya gelen ve güreşi bıraktığı 1822 yılına kadar saray başpehlivanlığı yapan Softaoğlu Mehmed Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen törenle özel meydanda anılacak. 1966’dan 1978’e kadar güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan adına 12 kez yapılan Güneşlerin 14’üncüsü, son kez 1993 yılında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 yıl sonra geçen yıl yapıldı.

Binlerce yağlı güreş severi bir araya getiren Softaoğlu Mehmed Güreşleri’nin 15’incisi, Bursa Büyükşehir Belediyesi rezidansında 05-06 Ağustos tarihlerinde Yunuseli Havalimanı’nda yapılacak. Yaklaşık 1600 güreşçinin katılacağı dev organizasyon öncesi Softaoğlu Mehmed Pehlivan, Demirci Mahallesi’ndeki mezarı başında dualarla anıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, Yıldırım Kaymakamı Metin Esen, Gençlik ve Spor İl Müdürü Rahmi Aksoy, Softaoğlu Mehmet Pehlivan’ın torunu İbrahim Künhan, Güreş Şefi Zeki Acar, Demirci Kaymakamı Mehmet Bulut, Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş sporcular ve mahalle sakinleri katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın geçmişte pahalı ve tarihe iz bırakan isimlere sahip olduğunu söyledi. Tarihi ve kültürel derinliğe sahip Bursa’nın değerli isimlerinden birinin Softaoğlu Mehmet Pehlivan olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Mehmet Pehlivan bildiğiniz gibi Bursa’da ikamet ediyor. Saray Pehlivanlığı makamına kadar yükselmiş çok değerli bir büyüğümüzdür. Değerli başarılar elde etti ve dünya şampiyonu oldu. Dönemin padişahı tarafından defalarca onurlandırılmıştır. Atıcılar Güreşhanesi’nde büyümüş bir büyüğümüzdür. Bu düzenleme otuz yıl öncesine kadar yapıldı. Ancak daha sonra terk edildi. İlkini geçen yıl yaşadık. O kadar tartışmalı bir düzenlemeydi ki binlerce güreşsever katıldı. Bu yıl Yunuseli Havalimanı’nda çok güzel bir düzenleme yapacağız. Bugün mezarı başında anma töreni düzenledik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. İnşallah Bursamızda, ülkemizde onun gibi pehlivanlar yetişir. Başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu vesileyle Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan ve Türkiye’nin değerli pehlivanlarını ağırlayacak olan Softaoğlu Mehmet Pehlivan güreşlerine tüm güreş severleri davet ediyoruz.”

Softaoğlu Mehmet Pehlivan’ın torunu İbrahim Künhan da bir süre bu güreşleri yapmaya çalıştıklarını ancak gerçekleştiremediklerini belirterek, “Ancak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız sayesinde tekrar ortaya çıktı. Allah ondan razı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu