Ekonomi

Toyota’nın ilk yarı satışları dünya çapında arttı

toyota motoru2023 yılının ilk yarısına ait satış, üretim ve ihracat sonuçlarını açıkladı. Şirket, geçen yılın bire bir cirosuna göre %5,1 artışla 4,9 milyon adet sattığını bildirdi.

Haziran ayında, küresel satışlarda %10’luk önemli bir artışla 898.947 adet kaydedildi. Bu büyüme, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi kilit pazarlarda hibrit araçlar gibi elektrikli araçlara yönelik artan talepten kaynaklandı.

Hibrit elektrikli araç satışları, yıllık %37,6’lık etkileyici bir artışla 292.131 adede ulaştı. Bu hibrit araçlar, geçen ay dünya çapında satılan tüm araçların yaklaşık üçte birini oluşturuyordu.

Otomobil üreticisi, Haziran ayında Lexus markası da dahil olmak üzere dünya çapında 10.191 akülü elektrikli araç sattı. Bunlardan yaklaşık 5.000 tanesi Çin’de satıldı. Sonuç olarak, 2023’ün ilk yarısında satılan toplam akülü araç sayısı 46.171 adede yükseldi.

toyotaKuzey Amerika Satış Lider Yardımcısı Jack Hollis, Yılın ilk yarısında da birçok yeni ve yenilenen ürünle müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.söz konusu.

TM’nin hisseleri piyasa öncesi dönemlerde %0,77 arttı.

ovacik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu