Ekonomi

Türk savunma sanayisinden Ekvador’a ilk büyük satış yapıldı

Türk savunma sanayii firmalarından Otokar’ın ürettiği 20 adet Cobra II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso’nun da katıldığı törenle askeri yetkililere teslim edildi. Lasso, Cobra II araçlarının tören fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı: “Sonunda 15 adet Ural tipi taktik araç daha gelecek.” İfadesini kullandı.

Birkaç hafta önce orduya 20 adet çok amaçlı zırhlı araç ve 42 adet off-road kamyonu teslim ettiklerini hatırlatan Lasso, “Sevgili askerler, Ekvador halkı çalışmalarınızı takdir ediyor, son güne kadar yanınızda olacağız ve elimizden geleni yapacağız. daima seni destekler.” söz konusu. Başkent Kito’daki askeri hava üssünde düzenlenen törene, Başkan Lasso’nun yanı sıra Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Alfredo Borrero, Dışişleri Bakanı Gustavo Manrique, Savunma Bakanı Luis Lara, Dışişleri Bakan Yardımcısı katıldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Nelson Proano ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.

“Ekvador pazarına ilk kez girdik”

Başkan Lasso’nun, süreçteki desteğinden dolayı Türkiye’nin Chito Büyükelçisi Yalçın’a teşekkür ettiği bildirildi. Lasso, beraberindekilerle birlikte askeri araçları yakından inceledi ve içlerine girerek basın mensuplarına poz verdi. Türk savunma sanayisinin ilk büyük satışını Ekvador’a yaptığını belirten Büyükelçi Yalçın, Türk savunma sanayisinin bu satın almayla ilk kez Ekvador pazarına girdiğini ve bu gelişmeden gurur duyduklarını söyledi. Yalçın, Ekvador’un artan güvenlik ihtiyacının karşılanması amacıyla önümüzdeki dönemde savunma sanayisinin önde gelen firmalarının Ekvador’la bağlarını güçlendirmek için çalışacaklarını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Nelson Proano, satın alınan yüksek kaliteli Cobra II araçlarının çok amaçlı, taktik zırhlı araçlar olduğunu ve ülke güvenliğine değerli katkılar sağlayacağını belirtti. Yalçın’ın, Cobra 2’lerin bir modelini Savunma Bakanı Lara’ya sunduğu da paylaşıldı.

haber-anamur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu