Teknoloji

Twitter’ın Kara Kitabı Dökülmeye Devam Ediyor

Elon Musk, gazeteciler aracılığıyla, Twitter’ı devraldığı günden bu yana Twitter’ın eski yöneticilerinin ve ABD’li siyasi figürlerin battığı bir yolsuzluk bataklığını gözler önüne seriyor.

Musk’ın çalıştığı gazetecilerden biri olan ve bu diziye ‘Twitter Dosyaları’ adını veren Matt Taibi, bugün dizinin yeni bölümünü yayınladı. Bu bölümde bir ABD senatörüKendi çıkarları için Twitter’dan birkaç hesap Silinmesini istediğini söylüyor..

Maine Senatörü Angus King, birden fazla hesabı “şüpheli” olarak nitelendirmek için Twitter’a gitti.

Geçen hafta sahne arkası söylentileri arasında Donald Trump’ın Chrissy Teigen’den kaba bir tweet’i kaldırmasını istemesi de vardı. Basın, ortaya çıkan bu Trump söylentisi üzerine çıldırdı. Tabii bu alanda medya düşüşünü gösteradından hiç söz edilmeyen başka bir olaya dikkat çekiyor.

Bir liderin bir tweet’in kaldırılmasını istemesine çileden çıkan medya, 300’den fazla seçmene sahip demokrat bir ABD senatörü birden fazla hesap için aynı şeyi istediğinde sessiz kaldı. Maine Senatörü Angus King, aşağıdaki gibi nedenlerle toplu bir hesap yaptı: “şüpheli” olarak nitelendirEski Twitter yöneticilerine şunun için yazdı:

  • “Bot (günde ortalama 20 tweet).”
  • “Karşı taraftan Eric Brakey takip ediyor.”
  • “Göçmenlikten bahsediyor.”

Tabi bunların hangi hesaplar olduğunu göstermiyor. Öte yandan gazeteci, sadece demokratlara odaklanmamak için, cumhuriyetçi Mark Lenzi’denemsal bir talep olduğunu da göstermektedir: “Aşağıda, inceleyip silmek isteyeceğinizi düşündüğüm, Rus kontrolündeki bazı hesaplar (toplam 14) var.”

Bir Dışişleri Bakanlığı e-postasından yazan bir hükümet yetkilisi, yasal olarak konuştuklarını ve Rus kontrolü veya botlara dair hiçbir kanıt göstermediklerini söyledi. 14 hesap silinmek istiyor.

Twitter Belgeleri, federal bir sansür bürokrasisinin halkı ne kadar yozlaşmış bir şekilde manipüle ettiğini dünyaya gösteriyor. Ne düşünüyorsun? Lütfen niyetlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

carsibasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu