Haber

Uyuz tedavisinde “altın” kural, hasta kişiyle temas eden kişilerin herhangi bir şikayeti olmasa bile uyuz tedavisi görmesidir.

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Derya Can, dünyada her yıl 300 milyondan fazla kişinin uyuza yakalandığını belirterek, tedavide altın kuralın hasta kişiyle temas edenin uyuz olması olduğunu söyledi. şikayetleri olmasa bile tedavi

Medipol Mega’dan yapılan açıklamada Can, uyuzun “insan gözüyle görülemeyen bir parazitin deri altına tüneller kazarak neden olduğu çok kaşıntılı, bulaşıcı bir deri hastalığı” olduğunu söyledi.

Hastalığın yakın temas veya ortak kullanılan eşyalarla bulaştığını ve insanların yaşadığı yerlerde hızla yayıldığını belirten Can, uyuz belirtileri hakkında şunları paylaştı:

Uyuz insandan insana 10-15 dakikalık temasla bulaşıyor. Enfeksiyondan 3-6 hafta sonra göbek çevresi, kasık, genital bölge, bilek ve ayak bileği gibi kıvrımlarda ve parmak aralarında küçük kırmızı kabarcıklar ve sivilceler görülüyor. Özellikle geceleri kaşıntı şikayeti ile birlikte “Toplu yaşam ortamlarında hijyen önlemleri alınmazsa uyuz vakaları hızla artabilir. Bu nedenle el hijyenine özellikle dikkat edilmeli ve ortak kullanılan eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır.”

Dünyada her yıl 300 milyondan fazla insanın uyuz hastalığına yakalandığını belirten Can, tedavide “altın” kuralın hasta kişiyle temasa geçenlerin hiçbir şikayeti olmasa bile tedavi görmesi olduğunu vurguladı.

dedi ki:

“Permetrin losyon, peru balsamı, tüm ailenin uygulayabileceği kükürt karışımlarından biri tercih edilebilir. İlacı kullanmadan önce sıcak ve keseli bir banyo yapılmalıdır. Banyodan sonra ilaç tüm vücuda uygulanmalıdır ( tırnak aralarına, koltuk altlarına, parmak aralarına.”

haber-nazimiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu