Haber

ASEAN’dan Doğu Timor kararı

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Doğu Timor’u 11. üye olarak kabul etme konusunda anlaştı.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) önderleri, 3 gün sürecek tepe için Kamboçya’da bir ortaya geldi. Doruğun birinci gününde üye ülkeler Doğu Timor’u, 11. üye olarak kabul etme konusunda anlaştı. Yapılan ortak açıklamada, “Doğu Timor’u, ASEAN’ın 11. üyesi olarak kabul etme konusunda prensipte anlaştık” ifadelerine yer verildi. Sonraki adım olarak gelecek yıl yapılacak zirvede “tam üyelik için yol haritasının” belirleneceği ifade edilirken, Doğu Timor’a ayrıyeten üst seviye ASEAN toplantılarında gözlemci statüsü verileceği öğrenildi.

2002’de bağımsızlığını kazanmıştı

Endonezya’nın işgali altında 1999’a kadar ülkenin 27. vilayeti olmayı sürdüren Doğu Timor, 1999’da BM kontrolündeki bir referandumda bağımsızlık için oy kullanmış ve ülke 2002’de Birleşmiş Milletler tarafından resmen tanınarak Asya’nın en genç demokrasisi olmuştu.

Yoğun gündem

Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşan ASEAN ülkelerinin liderlerinin zirve boyunca Myanmar’daki askeri darbe, Kuzey ve Güney Kore ortasındaki artan tansiyonlar, Güney Çin Denizi’ndeki askeri hareketlilik, Covid-19 sonrası ekonomik toparlanma ve Rusya- Ukrayna savaşının tesirleri dahil olmak üzere bölgesel ve global problemleri ele almaları bekleniyor. – PHNOM PENH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu