Ekonomi

Çok sayıda kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürüyor

BDDK’nın verilerine göre, bireysel kredilerin ve kredi kartlarının toplam kredilere oranının, uzun bir aradan sonra 2022’de yüzde 20’nin altına düştüğü görülüyor. Konuyu değerlendiren notunkac.com Genel Müdürü Uğur Çoban, çok sayıda kredi başvurusu yapmanın kredi notunu düşürdüğünü söyleyerek kredi notunu yükseltmenin kriterlerini açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) paylaştığı datalara nazaran, ferdi kredi ve kredi kartlarının toplam krediler içindeki hissesi son yıllarda daima düşüyor. Olağan devirlerde yüzde 30 ila 35 bandında seyrettiği bilinen kişisel kredilerin ve kredi kartlarının toplam kredilere oranının 2022’de yüzde 20’nin altında kaldığı görülüyor.

Kişilerin finansal davranışlarına bağlı olarak vakit içinde değişiklik gösteren kredi notunun sırf kredi kullanırken değil alışveriş yaparken de kıymetli bir kriter olduğuna dikkat çeken finansal danışmanlık hizmeti notunkac.com Genel Müdürü Uğur Çoban mevzuya dair şu açıklamada bulundu:

“Kredi notu, sırf kredi müracaatlarında değil, mesken, araç kiralarken yahut elektronik ve beyaz eşya satın alırken de bedellendirilen bir öge olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar ise kredi notunu hesaplarken ferdî hesapları yakın markaja alıyor. Bankalardaki ödeme nizamları, borç durumu, kullanılan krediler, kredi kartının limiti üzere süreçler takip ediliyor. Mevcut ekonomik şartlarda sabit ödeme tertiplerine sahip olmayan şahıslar ise gerek yatırımlarında gerekse alışverişlerinde kolaylık sağlamak için kredi notunu yükseltecek öteki formüller arıyor. Biz de uzman takımımızın hazırladığı raporlarla bireylerin kredi notunu nasıl yükselteceklerini saptamanın yanı sıra onlar için finansal bir yol haritası oluşturuyoruz.”

ÇOK SAYIDA KREDİ BAŞVURUSU YAPMAK KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜYOR

Finansal hizmetler danışmanlığı kapsamında bireylere önce kredi notunu düşüren sebepler hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Çoban, “Kredi notunu düşüren birçok sebep bulunuyor. Bunların birinci sırasında kredi borçlarını ödememek yahut taksit biriktirmek, kredi kartı ödemelerini vaktinde yapmamak, kredili mevduat hesabında borç bırakmak, kredi kartı toplam limitinin neredeyse hepsini kullanmak, bankayla davalık olmak, daima kredi kullanmak yahut kredi kartı müracaatında bulunmak üzere ögeler yer alıyor. Biz de bahsettiğimiz her kriteri göz önünde bulundurarak, uzman gruplarımızla birlikte şahsa özel tavsiyeler içeren aylık risk raporu sunarak bu meselelere tahlil üretiyoruz” dedi.

RİSK RAPORUYLA KREDİLİ BORÇ BİLGİLERİNİ GÜNCELLEYEREK KREDİ NOTUNU ARTIRMAK MÜMKÜN

Risk raporunda kişinin ödeme düzenini takip ederek kredi notunu yükseltmelerine yardımcı olduklarını belirten Çoban, “Müşterilerimize hazırladığımız raporda borç bilgilerini aylık olarak güncelliyoruz. Bu kapsamda günlük ömürde ödemelerini takip edemediğini saptadığımız bireylere uzun bir dönemde oluşturabilecekleri teklifler sunuyoruz. Bilhassa bireylerin otomatik ödeme talimatı vermeleri, kullanmadıkları kredi kartlarını kapatmaları, banka hesabınıza para giriş-çıkışı yapmaları ve tüm borçlarını ödeyip belgeleri büsbütün kapatmaları konusunda uyarıyoruz. 10 yıla dayanan deneyimimizle geliştirdiğimiz sistemimizle danışanlarımızın sırf kredi notunu yükseltmekle kalmıyor, birebir vakitte bütçelerini ve finansal hesaplamalarını şuurlu bir formda yönetmelerini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

50 BİNİ AŞKIN RİSK RAPORUYLA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ YÜZDE 96’YA ÇIKARDILAR

Finansal danışmanlıklarını abonelik sistemiyle gerçekleştirdiklerinin altını çizen Çoban, iş modelleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“10 yıldır faal olarak danışmanlık hizmeti veren İstanbul merkezli anonim bir şirket olarak dalımızdaki en gelişmiş panele sahibiz. Kullanıcı dostu panelimiz ve benimsediğimiz kusursuz müşteri tecrübesi unsuruyla halihazırda bin 500’den fazla aboneye hizmet veriyoruz. Şu ana kadar 19 bini aşkın danışanımız için hazırladığımız 50 bin adet risk raporumuzla başarıya imza atarak müşteri memnuniyet oranımızı yüzde 96’ya çıkardık. Bu başarımızı gelecek periyotta yükseltmeyi, kredi notunu yükseltmek yahut kredi notuna sahip olmak isteyen herkes için panelimizi daha fonksiyonel hale getirmeyi planlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu