Haber

Emekli başçavuş depremin ardından Hatay’daki evini 40’a yakın yakınına açtı

Bursa İl Jandarma Komutanlığından 6 yıl önce emekli olan Astsubay Savaş Barış, memleketi İskenderun’a yerleşti.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ilçede de yıkıma neden oldu.

Müstakil evi depremden kurtulan Savaş Barış, evini çoğu akraba olan 40 kişiye açtı.

Ailesiyle depreme yakalandı

Karayılan Mahallesi 226 Sokak’taki konutunda da sokağa yarım çadır kuran Emekli Başçavuş, 2 kızı ve eşiyle birlikte depremde uyurken yakalandığını söyleyerek kendini sokağa attı.

“Bu bizim tek sığınağımız.

Barış, “Ayakta durmakta zorlandık, kendimizi sokağa attık. Sonra akrabalarımıza, kızımın arkadaşına ve Rus annesine evimizi açtık. Elimden geleni yaptım ama gücüm yetmedi. 40 kadar kişi var. . Battaniye eksiğimiz var, çadır istiyoruz, erzağı geçtik, suyumuz yok, elektriğimiz yok. İmkanlarımız çok zayıf. Bunların %99’u akrabalarım ve sığındığımız tek yer burası. Evleri kullanılamaz durumda, 3 gün oldu. Öncelikle ısınmak için yorgan, battaniye ve çadır istiyoruz. 4 yaşlımızın tansiyonu var.”sözlerini kullandı.

Savaş Barış sosyal medyadan canlı yayında evinde 10 ailenin yaşadığını, çadır ve battaniyeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

kedisini bırakmadı

Barış’ın müstakil evinde kalan yakınlarından Defne Çelik, deprem sırasında yaşadıklarını anlattı. Ortaokul öğrencisi Çelik, sarsıntı nedeniyle uyuyakaldıklarını belirterek, evlerinin hasar gördüğünü ve konuta giremediklerini, kedisini bir an bile kucağında bırakmadığını ifade etti.

Çelik, “Deprem anında evin içinde göremedim, sonra buldum. Şimdi burada yaşıyoruz.”dedi.

“Rus annem konuşamıyor”

Barış’ın müstakil evinde kalan Deniz Maria Özdemir “İskenderun Doktorlar Caddesi’nde oturuyoruz ve orada depreme yakalandık. Camlar patladı, evden nasıl çıktığımızı bilmiyoruz. Ev çatlaklarla dolu. Çıkabildik çünkü bir musluğu var.” Yan bina her şey patladı burası arkadaşımın evi burada annem Marina ile kalıyorum annem konuşamıyor ağlıyor “Konuşacak durumda bile değil. Konuta ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.söz konusu.

civril-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu