Ekonomi

Temettü dağıtmak için bankaların onayı

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliklerine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda, bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin ihtiyatlılık ilkesi ve özellikle bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği belirtildi. sermaye yeterlilik oranı.

Buna göre bankalar 2022 yılındaki karları ile daha önceki yıllarda dağıtılmayan kar ve yedek akçeleri dağıtabilecek.

Ajans, sınırlı dağıtım fiyatıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya çapında devam eden ekonomik istikrarsızlık ve sakin beklentiler dikkate alınarak, bankaların özkaynak yapılarını güçlü tutmaya yönelik ihtiyatlı bir politikanın sürdürülmesi gerektiğine işaret edildi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, 26 Ocak’ta katıldığı Bloomberg HT yayınında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çakar, “BDDK banka bazında bazı hususları dikkate alarak belli marjlarda kar dağıtımına yol açabilir. Bu tabii ki çok büyük bir temettü olarak algılanmamalı. Bankalar bu yönde taleplerini BDDK’ya iletti. Bu açıdan bankalar da memnun.”

Son bilançolara göre çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu en yüksek banka yüzde 20,5 ile İş Bankası oldu.

İş Bankası’nı %19,9 ile Akbank, %14,7 ile Yapı Kredi ve %14,5 ile Garanti takip ediyor.

Sektörün ortalama çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15,49 düzeyinde iken, kamu bankalarında bu oran yüzde 12,23; Yerli özel bankalarda ise yüzde 18.98 seviyesinde.

tortumhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu