Ekonomi

Lübnan’daki bankalar 14 Mart’tan itibaren süresiz greve gidiyor

Lübnan Bankalar Birliği, bazı vatandaşların bankadaki mevduatlarını çekmesi yönündeki mahkeme kararlarını protesto etmek için 14 Mart’tan itibaren süresiz greve gideceğini duyurdu.

Lübnan Bankalar Birliği, konuyu görüşmek üzere başkent Beyrut’ta bir toplantı düzenledi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, mahkemenin mudilerle ilgili olarak kalan fonların tükenmesine ve dolaylı kayırmacılığa yol açacak çelişkili kararlara son verilmesini sağlayacak ivedi yasal tedbirlerin alınması talep edildi.

Krizi akılcı, adil ve kesin bir şekilde analiz etmeye ve özellikle devleti bu alanda üzerine düşeni yapmaya davet eden açıklamada, aleyhlerindeki bazı keyfi yargı kararlarındaki hataların düzeltilmesi gerektiğine işaret edildi.

Son günlerde “çifte standart” uygulayan ve bankaları mevduat sahiplerine döviz cinsinden borçlarını ödemeye veya bin 500 Lübnan lirası hesaplayarak 1 doları yerel para birimiyle ödemeye razı eden yargı kararları üzdü.

Bu yargı kararları, bankalara belirli mudilerin döviz mevduatlarını nakit olarak bire bir para birimi cinsinden ödemelerini veya transfer etmelerini emretmekte ve bu durum parasını çekemeyen diğer mudilerin aleyhine işlemektedir.

Mevcut krizin kapsamlı bir analizini bulmaktan resmi makamların sorumlu tutulduğu açıklamada, 14 Mart itibarıyla süresiz greve başlanacağı kaydedildi.

Lübnan’daki ekonomik kriz ve mevduat sahiplerinin banka baskınları

Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesini önlemek amacıyla 2019 yılından itibaren tüm döviz tevdiat hesapları donduruldu.

Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021’de vatandaşların parasını sınırlı ve hükümetin belirlediği bir döviz kuru üzerinden çekebileceğini duyurdu.

Ülkede bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman çeşitli olaylara sahne olurken, 11 Ağustos 2022’de başkent Beyrut’ta bir kişi parasını çekemediği için banka çalışanlarını tabancayla rehin almış, ardından teslim olmuştu.

Beyrut’ta 14 Eylül 2022’de bir kadın parasını çekmek için bankaya baskın yaparak hesabındaki 13 bin doları aldıktan sonra şubeden ayrıldı.

Bu olayın ardından 16 Eylül 2022’de ülkenin farklı yerlerinde en az 7 banka baskını daha gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu