Haber

Papa Francis, Meclis’te Kadınların Oy Hakkını Onayladı

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francis, bir sonraki Meclis’ten itibaren kadınların da oy kullanma hakkına sahip olması gerektiğine karar verdi.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre, Papa, Katolik Kilisesi’nin önemli istişare organlarından biri olan ve tüm ülkelerden piskoposların belirli sorunlarını ele almak üzere periyodik olarak toplanan Piskoposlar Meclisi’nin yönetimine ilişkin bazı normlarda değişikliğe gitti. dünyada.

Papa Francis’in yaptığı değişiklikle piskopos olmayanlara da oy hakkı verildi.

Bunlar arasında en dikkat çekici değişiklik şimdiye kadar sadece piskoposların oy kullanabildiği Meclis’te piskopos olmayanlara, özellikle de kadın üyelere oy hakkı verilmesi oldu.

İtalyan basını bu değişikliklerden Vatikan için “tarihi bir dönüm noktası” ve “Katolik Kilisesi’nde benzeri görülmemiş bir yenilik” olarak bahsetti.

Basında çıkan haberlerde, yarısının kadın olması şartıyla piskopos olmayan 70 kişinin daha Sinod’a atanacağı ve bu kişilerin de oy kullanma hakkına sahip olacağı belirtildi.

Buna göre yaklaşık 370 üyeden oluşacak Meclis’te; 6’sı kilise içinden, 35’i yeni atanan olmak üzere toplam 41 kadının oy kullanma hakkı olması bekleniyor. Böylece, Ekim ayında toplanması planlanan bir sonraki Meclis’te oy kullanma hakkına sahip kadınların temsil oranı yüzde 10 civarında olacak.

Sinod’un düzenlenmesinden sorumlu isimlerden biri olan Kardinal Jean Claude Hollerich basına yaptığı açıklamada, “Bu önemli bir değişiklik ama bir devrim değil” dedi. sözünü kullandı.

Papa Papa Francis daha önce kadınların Vatikan Devleti yönetiminde üst düzey görevler almasını sağlamak için adımlar atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu