Haber

Sırbistan’da 17 Aralık’ta erken genel seçim yapılacak

Sırbistan’da erken genel seçimlerin 17 Aralık’ta yapılacağı bildirildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımında ülkede 17 Aralık’ta erken genel seçim yapılacağını duyurdu.

Vucic, paylaşımında şunları söyledi: “Sırp hükümetinin 30 Ekim 2023 tarihli gerekçeli önerisine dayanarak, Sırbistan Ulusal Meclisi’nin feshedilmesine ilişkin kararnameyi yayınlıyorum.” İfadelerini kullandı.

Seçimlere katılan partilere başarılar dilediğini belirten Vucic, seçim öncesi sürecin medeni geçmesini umduğunu kaydetti.

Ülkede yerel seçimlerin de aynı tarihte yapılacağı belirtildi.

Sırbistan’da 250 sandalyeli Ulusal Meclis, Voyvodina Özerk Bölgesi’nin 120 sandalyeli meclisi ve ülke genelindeki il ve ilçe belediye meclislerinin yeni üyeleri belirlenecek.

Bu arada Sırbistan’da 4 yılda bir yapılan son genel seçim 2020’de yapılırken, Vucic’in liderliğindeki Sırp İlerleme Partisi (SNS) liderliğindeki ittifak tek başına iktidara geldi.

Erken genel seçime giden süreç

3 Mayıs’ta 14 yaşındaki KK, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki Vladislav Ribnikar İlköğretim Okulu’nda güvenlik görevlisine ve öğrencilere ateş açtı.

Saldırı sonucunda 9’u çocuk ve 1’i güvenlik görevlisi olmak üzere 10 kişi hayatını kaybederken, 5’i çocuk ve 1’i öğretmen olmak üzere 6 kişi de yaralandı.

Başkentteki okul saldırısından iki gün sonra 21 yaşındaki UB, Dubona’nın Mladenovac köyünde hareket halindeki bir araçtan otomatik tüfekle rastgele ateş açarak 8 kişiyi öldürdü.

Sırbistan’da 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıların ardından muhalefetin erken genel seçim talebiyle daveti üzerine, 10 Mayıs anısına düzenli aralıklarla binlerce kişinin katılımıyla gösteriler düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu