Haber

TBMM Komisyonu’nda, ‘Noel baba’ tartışması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, ‘Noel baba’ tartışması yaşandı.

TBMM plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesinin görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefet parti milletvekilleri ortasında sık sık tartışma yaşandı.

‘NOEL BABALARIN BIÇAKLANDIĞINI DUYACAĞIZ’Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, patrikhanelerin, metropolitlerin hukukî kişiliklerinin olmadığına dikkat çekti. Bütün dünyada statü sahibi olan patrikler ve din vazifelilerinin Türkiye’de yok hükmünde olduğunu öne süren Çelik’in “Nefret söylemi de devam ediyor. Şimdi, Noel’e yaklaşıyoruz biliyorsunuz ve Türkiye’de, önümüzdeki günlerde birçok yerde Noel babaların bıçaklandığını duyacağız hepimiz” iddiasında bulundu. Bu açıklamalara AK Parti milletvekilleri reaksiyon gösterdi. Komite Lideri Cevdet Yılmaz’ın uyarısı üzerine Çelik sözlerini ‘inşallah olmaz’ şeklinde düzeltti.Komisyondaki iktidar sıralarından tepki yükselirken, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, “Ya beyefendi nereden çıkartıyorsun? Yok öyle bir şey” sözleriyle tepkisini gösterdi.  ‘İNSANIN KANI DONUYOR’AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “Halkı kin ve nefrete sevk ediyor” derken, Ekrem Çelebi de, “Sen böyle söyleyince insanın kanı donuyor” ifadesini kullandı. Tuma Çelik, “Göreceğiz, hepimiz birlikte göreceğiz. Bu güne kadar her yıl yaşadığımız olayların önümüzdeki dönemde tekrar yaşanacağını söylüyorum” dedi.Çelik’in, savlarını sürdürmesi üzerine; kurul Lideri Cevdet Yılmaz reaksiyon gösterdi. Çelik’e uyarıda bulunan Yılmaz, ‘Göreceğiz demek yerine, temenni etmiyorum’  demesinin daha iyi olacağını söyledi. Yılmaz, “Bir yanlış anlaşılmaya müsait oluyor cümleniz” diyerek Çelik’in kullandığı ifadeyi değiştirmesini istedi. Çelik de, “İnşallah böyle bir şey olmaz, ama yaşanan durum bunu gösteriyor” dedi.’TÜRKİYE YÜZYILI’ TARTIŞMASI YETERLİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, AK Parti’nin, ‘Siyaset Vizyon Belgesi’ni açıklarken, ‘Türkiye Yüzyılı’ başlığını eleştirdi. Burada bir Türkçe hatası olduğunu öne süren Cinisli, “Bir kere her yüzyıl bizim yüzyılımızdır, bunda şüphe yok. ‘Türk Yüzyılı’ veya ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ olması lazımdı. Bu sloganı bulanın Türkçesinden de ben kuşku ettim zira Türkçesi âlâ olmayan bir kişi bunu bulmuş” şeklindeki eleştirisi AK Parti’lilerin tepkisini çekti.

AK Parti’li milletvekilleri Cinisli’yi oturdukları yerden eleştirdi. Komisyon Başkanı Yılmaz’ın ortaya girmesiyle tartışma uzamadan sonlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu