Haber

Trabzon Harmantepe Mezarlığı Onarıldı

1916’da Trabzon’un Rus işgali sırasında Köprübaşı semtinde şehit olan askerlerin mezarlarının bulunduğu ve Rus işgali sırasında şehit olan askerlerin mezarlarının bulunduğu 2 bin 149 rakımlı Harmantepe Mezarlığı Trabzon’un işgali altındaki mahaller, TRABZON Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Daire Başkanlığı tarafından yenilenmiş ve yeniden düzenlenmiştir.

29 Haziran 1916’da Trabzon’un Rus işgali sırasında Köprübaşı ilçesi Harmantepe mevkiinde ilerlemelerini engellemek için 150 er ve 18 yaşındaki 7 subay şehit oldu. İlçede 2 bin 149 rakımlı, bakımsızlığıyla da sık sık gündeme gelen ve her yıl 29 Haziran’da anma töreninin düzenlendiği şehitlik; Trabzon Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından yenilenerek yeniden düzenlenmiştir. Kur’an-ı Kerim okunup duanın ardından mehter marşı eşliğinde törenle şehadet açılışı gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, vatan müdafaasında şehitlik yolunda yürüyen şehitlerimizi rahmetle andıklarını belirterek, “Onlar öyle bir mücadele verdiler ki milletimiz, istikbalimiz, milletimiz için canlarını feda ettiler” dedi. özgürlük bir daha alınamayacak.İşte 150 şehit ve 7 şehidin şehadetine yürüyen komutanlarımızla adeta silaha sarıldılar.Vatanımızın geleceği için canlarını feda ettiler.”

Şehitliğin yeniden düzenlenmesi için çalışmaların coğrafi şartlar nedeniyle sıkıntılı bir dönemde yürütüldüğünü belirten Ustaoğlu, “Şehitler zirvesi hiçbir zaman boş kalmaz. Tarihin hiçbir döneminde boş kalmadığı gibi bugün de çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizde yaşadığımız bazı olaylardan dolayı şehit vermek.Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var.Bu topraklarda yaşamak kolay değil.Yerinde durmak kolay değil.Geldiğimiz yer 2 kat üstü. Güçlü coğrafi ve iklim şartlarında çaba sarf ederek buraları tekrar kalıcı hale getirdik.”İleriki dönemlerde mağduriyet yaşamamak adına onarımını da tamamlayarak hizmete açıyoruz. Şehitlerimiz için bir şeyler yapmak yetmez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu